Tatry. Od początku wakacji TOPR udzielił pomocy 50 osobom

Od początku wakacji już 50 turystów potrzebowało pomocy ratowników TOPR w Tatrach.

Od 28 czerwca do 11 lipca odnotowano 43 akcje, w których pomocy udzielano 50 osobom.

Do poważnego wypadku doszło 28 czerwca w rejonie Buczynowych Turni, gdzie z wysokości spadła turystka zatrzymując się w eksponowanym terenie. Na pomoc ratownicy TOPR wyruszyli na pokładzie śmigłowca. W pobliżu poszkodowanej desantował się jeden ratownik i po udzieleniu pierwszej pomocy kobieta została zabrana do maszyny.

30 czerwca do centrali TOPR zadzwoniła turystka znajdująca się w rejonie Morskiego Oka informując, że słyszy wołanie o pomoc dochodzące z dolnych partii Mnicha i widzi człowieka, który utknął w ścianie tego szczytu. Na pomoc wyruszyli ratownicy, którzy desantowali się z pokładu śmigłowca w rejonie Kuluaru Kurtyki. Po dotarciu do mężczyzny okazało się, że nic mu nie jest, ale nie potrafił kontynuować wyprawy i został przetransportowany śmigłowcem do Zakopanego.

4 lipca pomocy ratowników TOPR potrzebowały trzy osoby znajdujące się na Przełęczy Nowickiego we wschodniej grani Świnicy. Okazało się, że wzywający pomocy dostali tzw. blokady psychomotorycznej i nie są w stanie kontynuować wycieczki. Turyści zostali zabrani na pokład śmigłowca i przetransportowani na dół.

Wakacje w Tatrach spędza bardzo wielu turystów. Ratownicy górscy apelują, aby przed wyruszeniem w Tatry szczegółowo zapoznać się z prognozami pogody i wybrać szlaki odpowiednie do swoich umiejętności. Podczas upałów ważny jest zapas wody w plecaku oraz nakrycie głowy