Znęcał się nad żoną. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności

Policyjny dozór, nakaz opuszczenia domu i zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej – są to środki, które zastosował prokurator wobec 53-letniego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się nad żoną.

Kilka dni temu policjanci otrzymali zgłoszenie, że w jednym z domów w Jabłonnie doszło do awantury domowej.

„Mundurowi bezzwłocznie udali się pod wskazany adres, aby sprawdzić, jak rzeczywiście wygląda sytuacja. Tam, w rozmowie z pokrzywdzoną ustalili, że jej 53-letni mąż znęca się nad nią psychicznie i fizycznie. Mężczyzna wszczyna awantury, podczas których wyzywa kobietę, szarpie oraz grozi pozbawieniem życia i zdrowia” – podaje podkom. Justyna Stopińska.

„Po wysłuchaniu pokrzywdzonej policjanci natychmiast podjęli decyzję o zatrzymaniu 53-latka. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu” – dodaje policjantka.

Śledczy zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na postawienie zatrzymanemu zarzutu znęcania się fizycznego i psychicznego nad osobą najbliższą. Decyzją prokuratora mężczyzna trafił pod policyjny dozór, ponadto ma zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej oraz nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu.  Za to przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Apel policji

KPP w Legionowie zwraca się do osób, które doświadczają przemocy domowej:

„Masz prawo złożyć na Policji lub w prokuraturze wniosek o wszczęcie postępowania karnego wobec osoby, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę”.

„Postępowanie ofiar przemocy w rodzinie jest często bardzo podobne. W przypadku osób dorosłych, po pierwszych przypadkach agresji, próbują one rozmawiać ze sprawcami na temat tego, co zrobili, starając się wzbudzić w nich poczucie winy. Cechą łączącą zdarzenia związane z przemocą domową jest również to, że wiele ofiar zgłaszających przestępstwo, po kilku dniach wycofuje się ze swoich zeznań tłumacząc to „obietnicą poprawy sprawcy”, „wiarą w jego zmianę”. Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że „poprawa” była tylko chwilowa i sytuacja zaczyna się powtarzać. Warto zauważyć, że „ przestępstwa czterech ścian” mają miejsce nie tylko w rodzinach patologicznych, ale również w tzw. dobrych domach, a sprawcy prezentują cały przekrój społeczny. Są wśród nich zarówno mężczyźni, jak i kobiety, osoby młode i w podeszłym wieku, z wykształceniem podstawowym i tytułami naukowymi” – czytamy na stronie KPP w Legionowie.

„Jeżeli wiesz, że osobie z Twojego otoczenia, sąsiadowi  dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom Policję, Straż Miejską lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej”.

Źródło: KPP Legionowie
Oprac.: Michał Reszczyński