Powiat gorlicki. Akt oskarżenia przeciwko księdzu, który na lekcji miał bić dzieci

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko księdzu Stanisławowi L., który podczas lekcji religii w szkole w Bystrej koło Gorlic miał wyzywać, a także bić zeszytami po głowie i ciągnąć za włosy dzieci w klasach I-III. Do tej pory mężczyzna nie przyznał się winy.

Prokuratorskie śledztwo trwało ok. dwa lata. „W akcie oskarżenia są liczne działania. Chodzi o znęcanie się zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Wśród różnorodnych działań katechety były m.in. uderzanie zeszytem po głowie, ciągnięcie za włosy, poniżanie, ubliżanie” – powiedział w środę PAP prokurator rejonowy w Gorlicach Tadeusz Cebo.

Zgodnie z ustaleniami śledczych, od 2012 r. 206 dzieci z klas I-III szkoły podstawowej w Bystrej zostało pokrzywdzonych niekonwencjonalnymi metodami wychowawczymi katechety.

Prokuratura rozpoczęła śledztwo w 2019 r., kiedy jedna z dziewczynek poskarżyła się, że ksiądz uderzył ją dziennikiem w głowę. Metody księdza potwierdziły inne dzieci podczas przesłuchań w obecności psychologa.

Ksiądz jest zawieszony w obowiązkach nauczyciela w klasach I-III, ma zakaz kontaktowania się z byłymi uczniami. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Źródło: PAP
Oprac.: Michał Reszczyński