zawału serca

Wyrzucił brata z samochodu, gdy ten dostał zawału serca

Niecodzienna sytuacja miała miejsce na terenie gminy Oświęcim. 42-letni mężczyzna zostawił na poboczu swojego brata, który dostał zawału serca. Za nieudzielenie pomocy grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności. 

W piątek (23.07.br.) tuż przed godziną 10, służby ratunkowe interweniowały w związku z nieprzytomnym mężczyzną znalezionym przy ulicy Powstańców Śląskich w Oświęcimiu. Jak wynikało z relacji zgłaszających, mężczyznę na poboczu miał zostawić kierowca samochodu marki Toyota, który natychmiast odjechał. Przypadkowi przechodnie  zaczęli resuscytację mężczyzny, który nie dawał oznak życia. W ratowanie życia mężczyzny włączyli się również ratownicy jednej z prywatnych firm transportu medycznego, po czym  nieprzytomny został przejęty przez ratowników Pogotowia Ratunkowego, którzy przewieźli go do szpitala. Po badaniach okazało się, że mężczyzna miał zawał i został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej.

– W związku z faktem, że nieprzytomny mężczyzna nie posiadał przy sobie żadnego dokumentu tożsamości,  policjanci natychmiast zajęli się ustalaniem jego personaliów, a także ustaleniem kierowcy, który go porzucił. Po kilku godzinach intensywnych czynności mundurowi ustalili, że poszukiwany pojazd należy do  42 – letniego mieszkańca gminy Oświęcim. Funkcjonariusze zastali go w miejscu zamieszkania. Z jego relacji wynikało, że rano do Oświęcimia podwoził swojego nietrzeźwego brata, jednakże gdy ten oświadczył, że jest mu niedobrze, wysadził go z auta i odjechał – informuje KPP w Oświęcimiu.

Świadkowie uratowali mężczyźnie życie

42 – latek został zatrzymany i trafił do oświęcimskiej komendy Policji. Na podstawie zebranych dowodów zatrzymanemu przedstawiono zarzut nieudzielenia pomocy człowiekowi, w sytuacji grożącej bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Podejrzany przyznał się do zarzucanego mu czynu. Za popełnione przestępstwo grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

– Na podziękowania za prawidłową reakcję zasługują świadkowe, którzy widząc nieprzytomnego mężczyznę natychmiast wezwali Pogotowie Ratunkowe i udzielili mu pierwszej pomocy – podkreśla oświęcimska policja.