Tragiczna wiadomość. Zmarł Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz

O śmierci jednego z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej poinformował Paweł Brodowski, redaktor naczelny magazynu „Jazz Forum”. Artysta miał 93 lata.

Jwezy Matuszkiewicz urodził się 10 kwietnia 1928 r. w Jaśle. Dzieciństwo spędził we Lwowie, gdzie uczył się gry na akordeonie i fortepianie. Po wojnie przeprowadził się do Krakowa, gdzie dorastał i zbierał jazzowe doświadczenia – rozpoczął naukę gry na klarnecie i saksofonie i klasie Średniej Szkoły Muzycznej.

W 1949 r. przeniósł się do Łodzi, gdzie studiował na wydziale operatorskim Łódzkiej Szkoły Filmowej. Był założycielem amatorskiej grupy „Melomani”, działającej przy łódzkim oddziale YMCA. W zespole grali: pianista Andrzej Trzaskowski, basista Witold Kujawski, perkusista Witold Sobociński oraz trębacz Andrzej Idon Wojciechowski.

W 1954 r. muzyk brał aktywny udział w organizowaniu krakowskich „Zaduszek Jazzowych”, których głównym animatorem był pisarz Leopold Tyrmand. Z „Melomanami” Matuszkiewicz wziął udział w pierwszych edycjach festiwalu jazzowego w Sopocie, prowadząc ulicami miasta pochód grający jazz nowoorleański. W 1958 r. stał się członkiem pierwszego jazzowego zespołu, który wystąpił w warszawskiej Filharmonii Narodowej.

Po ukończeniu studiów, „Duduś” zamieszkał w Warszawie i związał się z klubem „Hybrydy”. Od 1958 r. stał na czele zespołu Traditional Jazz Makers.

Artysta wystąpił w filmie pisarza i krytyka muzycznego Joachima-Ernsta Berendta. Produkcja nosiła tytuł „Jazz aus Polen”. Wystąpił w nim jako członek grupy All Stars.

Matuszkiewicz stworzył muzykę do takich produkcji jak  „Czterdziestolatek”, „Barbara i Jan”, „Kapitan Sowa na tropie”, „Wojna domowa”, „Stawka większa niż życie” czy „Alternatywy 4”.

Ponadto „Duduś” jest autorem piosenek „Zakochani są wśród nas”, „Tak bardzo się zmienił świat”, „Nie dla mnie sznur samochodów”, „Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia” i „Panie Kowalski, panie Kwiatkowski”.

W 1997 roku Matuszkiewicz został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2006 r. saksofonista dostał medal Złoty Helikon krakowskiego „Jazz Clubu” a także wygrał statuetkę Baranka Jazzowego „Piwnicy pod Baranami”.

Źródło: PAP
Oprac.: Michał Reszczyński
Fot.: PAP/Leszek Szymański