Ulewne opady prawie w całym kraju. Wydano ostrzeżenia dla kilku regionów

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami, które mogą wystąpić prawie w całym kraju w piątek. 

Opady mogą pojawiać się prawdopodobnie – w zależności od regionu – przez cały piątek. Wydano ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia.

Obowiązują one dla województw: mazowieckiego, łódzkiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, lubuskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i części pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Synoptycy przewidują opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym – od 20 do 40 mm, a lokalnie nawet do 80 mm.

Najwyższe ostrzeżenie, trzeciego stopnia przed silnym deszczem z burzami, wydano dla części powiatów woj. podkarpackiego.

„Wysokość opadu miejscami może wynieść od 80 mm do 100 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 80 km/h, które wystąpią głównie w ciągu dnia. Lokalnie grad” – przekazało IMGW.

Trwający od czwartku ulewny deszcz najwięcej szkód wyrządził w woj. małopolskim. W związku z tym strażacy interweniowali tam już ponad 1100 razy. Podtopionych zostało łącznie 701 budynków, a 107 odcinków dróg lokalnych i wojewódzkich zostało zalanych.

Źródło: PAP
Oprac.: Michał Reszczyński