Duże kolejki przed wejściem na niektóre szczyty w Tatrach

Sezon turystyczny w pełni. Bardzo dużą popularnością cieszą się góry. Tylko w samym lipcu Tatrzański Park Narodowy odwiedziło 769,5 tys. turystów.

W minionym roku w lipcu do TPN weszło 598 tys. turystów. TPN zbiera dane statystyczne na podstawie sprzedaży biletów wstępu na szlaki. Frekwencja jest faktycznie większa, ponieważ dane te nie obejmują osób wjeżdżający kolejką linową na Kasprowy Wierch oraz turystów wchodzących do Doliny Lejowej i Chochołowskiej – tam bilety wstępu są sprzedawane przez Wspólnotę Leśną Uprawnionych Ośmiu Wsi w Witowie.
„Tegoroczny lipiec jest w ogóle rekordowym miesiącem, odkąd TPN pobiera opłaty za wstęp i ma dane na temat liczby turystów wchodzących w Tatry. Najliczniej odwiedzanym miejscem było tradycyjnie Morskie Oko. Tylko w lipcu to tatrzańskie jezioro odwiedziło 206 tys. 809 osób. Dużą popularnością cieszyła się też Dolina Kościeliska, którą w pierwszym miesiącu wakacji odwiedziło 99 tys. 436 osób” – powiedziała PAP Paulina Kołodziejska z TPN.
Ruch na szlakach jest tak duży, że pod niektórymi szczytami tworzą się kolejki oczekujących do wejścia na górę. Takie sytuacje zdarzają się między innymi na szlaku na Rysy czy w rejonach Orlej Perci.
Źródło: PAP
Oprac.: Michał Reszczyński