Marsz Równości

Marsz Równości przeszedł ulicami Krakowa

Kilkutysięczny tłum przeszedł dziś ulicami Krakowa w kolejnym Marszu Równości. Jak co roku tęczowe flagi i transparenty z napisami „tęcza nie obraża” i „love is love” były tłem dla uczestników wydarzenia. Jak informuje Policja impreza, w której brało udział około 5,5 tysiąca osób przebiegła w pokojowej atmosferze. 

Przed startem marszu został przeczytany manifest osób identyfikujących się z ze środowiskiem LGBT. – Nasza społeczność nigdy nie jest priorytetem. Jesteśmy lubiane i lubiani, kiedy jesteśmy cicho, tak że nie słychać nawet naszego oddechu. Po raz kolejny przemaszerujemy tańczącym krokiem przez ulice Krakowa, kolejny raz przypominając, że (…) żądamy uznania naszej tożsamości i ekspresji, a nie wyzywania i wyższości – informowali organizatorzy wydarzenia.

Podkreślili w nim również, że oczekują „edukacji, a nie indoktrynacji”, a także chcą życia „wolnego od dyskryminacji i strachu, a pełnego miłości i zwyczajnych trosk”.

Osiemnasta edycja Marszu Równości 

Marsz, który organizowany jest w stolicy Małopolski od 2004 r., przeszedł al. Krasińskiego, a następnie ul. Konopnickiej w kierunku mostu Grunwaldzkiego. Później parada skierowała się w stronę ul. Dietla, Stradomskiej i św. Idziego; ostatecznie dotarła na Rynek Główny. Z miejskiego placu – ul. Szewską i ul. Piłsudskiego – wróciła pod Muzeum Narodowe.

Tegoroczne wydarzenie, które odbyło się pod patronatem prezydenta Krakowa, zgromadziło kilkutysięczny tłum, głównie młodych ludzi; uczestniczyły w nim też osoby starsze i turyści. Ulicami miasta przeszli oni z hasłami na transparentach – m.in.: „love is love”, „tęcza nie obraża” i „stop inkwizycji”.

Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie Queerowy Maj, a tegoroczna impreza odbyła się pod hasłem: zaczerpnąć tchu.

Marsz środowisk narodowych

Na miejscu zbiórki zorganizowany został też marsz środowisk narodowych, który przez miasto przeszedł pod hasłem „Młodzież Wszechpolska przeciwko LGBT”. Oba rozpoczynające się w tym samym miejscu zgromadzenia oddzielili od siebie licznie zgromadzeni policjanci. Z kolei na Rynku Głównym na uczestników Marszu Równości czekały zgromadzenia anty-LGBT. „Homofobia – to się leczy!” – krzyczała do ich uczestników manifestująca młodzież.(PAP)

nak/ itm/