arcybiskup Henryk Hoser

Zmarł arcybiskup Henryk Hoser

W piątkowy wieczór nadeszła smutna informacja. W wieku 78 lat zmarł arcybiskup Henryk Hoser. Przebywał on w szpitalu od końca lipca, będąc w ciężkim stanie. 

Ostatni miesiące były bardzo ciężkie dla arcybiskupa seniora diecezji warszawsko-praskiej. W kwietniu 2021 roku trafił do szpitala, chorując na COVID-19. Następnie hospitalizowany był w maju, ponieważ miał powikłania po przebytym zakażeniu.

– Proszę serdecznie wszystkich diecezjan o otoczenie Chorego modlitwą indywidualną – pisał pod koniec lipca biskup ordynariusz diecezji biskup Romuald Kamiński. Arcybiskup Hoser trafił wtedy do szpitala, będąc w ciężkim stanie. Niestety, w piątkowy wieczór dowiedzieliśmy się o jego śmierci, o czym poinformowała diecezja.

Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej

Henryk Hoser urodził się w 1942 roku. W 2005 roku otrzymał tytuł arcybiskupa ad personam – czyli biskupem, który nie jest metropolitą diecezji. W latach 2005-2008 sprawował funkcję przewodniczącego Papieskich Dzieł Misyjnych. Dodatkowo w czasie swojej posługi był sekretarzem pomocniczym Kongregacji do spraw Ewangelizacji Narodów.

Od 2008 roku był ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej. Po dziewięciu latach sprawowania funkcji przeszedł na emeryturę, a papież Franciszek mianował go wizytatorem apostolskim w Medjugorie. To w Bośni i Hercegowinie, według relacji sześciorga dzieci miała w 1981 roku objawić się Matka Boża. Henryk Hoser był również arcybiskupem seniorem diecezji warszawsko-praskiej.

Uroczystości pogrzebowe 20 sierpnia

Znamy datę pogrzebu arcybiskupa Hosera. Uroczystości odbędą się 20 sierpnia. Uroczysta Eucharystia rozpocznie się o godzinie 12 w katedrze św. Floriana na Pradze.

Szczegółowe informacje na temat przebiegu uroczystości można znaleźć TUTAJ.