cukrzyca

Cukrzyca przyczyną kolizji drogowej w powiecie oświęcimskim (ZDJĘCIA)

Tym razem przyczyną kolizji drogowej nie był alkohol, ale cukrzyca. Policjanci z Zatoru, strażacy oraz ratownicy medyczni przybyli na miejsce zdarzenia, w którym ucierpiał 60-letni mieszkaniec powiatu wadowickiego. Jak się okazało był trzeźwy i po interwencji medyków został oddany pod opiekę rodziny. 

Do zdarzenia doszło wczoraj (19.08.2021) tuż po godzinie 21 w Graboszycach na ulicy Wadowickiej. Jeden z kierowców zauważył,  że znajdująca się przed honda civic jedzie slalomem, po czym wjeżdża do rowu. W związku z podejrzeniem, że pojazdem może kierować osoba będąca pod wpływem alkoholu,  kierujący natychmiast zadzwonił na numer 112.

Na miejsce natychmiast ruszyły służby ratunkowe.  W trakcie czynności policjanci ustalili, że przyczyną z powodu której 60 – letni mieszkaniec powiatu wadowickiego utracił panowanie nad pojazdem,  nie był spożyty alkohol (badanie w wydychanym powietrzu 0,00), a cukrzyca.  Mężczyzna trafił pod opiekę ratowników medycznych, a kiedy jego stan zdrowia się poprawił został oddany pod opiekę rodziny.

Ponowne badania lekarskie

W związku z zaistniałym zdarzeniem, które zagrażało bezpieczeństwu w ruchu drogowym, policjanci wystąpią do starosty (organ, który wydał kierowcy prawo jazdy) z wnioskiem o skierowanie mężczyzny na ponowne badania lekarskie.

Policjanci przypominają, że utratę przytomności czy tez śpiączkę cukrzycową poprzedzają różne symptomy najczęściej takie jak: senność, zmęczenie, kołatanie serca, podwójne widzenie. W takiej sytuacji kierowca powinien natychmiast zatrzymać samochód na poboczu, a następnie zażyć leki, zjeść słodką przekąskę lub wypić napój i odczekać kilkadziesiąt minut. Następnie należy zmierzyć poziom cukru we krwi . Jeśli kierowca nadal źle się czuje, powinien wezwać pomoc i nie ryzykować dalszej jazdy, w innym przypadku dalsza jazda może zakończyć się zasłabnięciem za kierownicą i spowodowaniem poważnego zdarzenia drogowego.

źródło: Małopolska Policja /fot. OSP Zator