Igrzysk Paraolimpijskich

Srebro i brąz na rozpoczęcie Igrzysk Paraolimpijskich

Pierwszy dzień Igrzysk Paraolimpijskich za nami. Polska reprezentacja ma na koncie pierwsze dwa medale. Srebrny krążek zawisł na szyi szermierza Adriana Castro, natomiast w rywalizacji kolarzy torowych brąz zdobył Marcin Polak. 

Bardzo emocjonujący był finał indywidualny szablistów grupy B na wózkach. Adrian Castro po bardzo zaciętej walce przegrał 11:15 z reprezentantem Chin Yanke Fengiem. Rozstawiony z numerem trzecim Polak w ćwierćfinale zdominował Węgra Tarjanyiego 15:4, natomiast w półfinale był zdecydowanie lepszy od Greka Triantafyllou 15:9.

To drugi medal w karierze naszego szermierza na Igrzyskach Paraolimpijskich. Castro zdobył brąz na poprzedniej Paraolimpiadzie w Rio. Czyżby teraz czas na złoto w Paryżu? Dowiemy się o tym już za trzy lata.

Brąz na kolarskim torze

Pierwszy krążek na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio dobył Marcin Polak. Nasz reprezentant jadący w pandemie z pilotem Michałem Ładoszem w wyścigu na dochodzenie na dystansie 4 kilometrów zajął w eliminacjach trzecie miejsce. Czas 4:05,042 pozwolił na awans do wyścigu o brązowy medal. Kolarz nie był do końca zadowolony ze swojej jazdy i czuć było spory niedosyt.

Wyścig medalowy rozpoczął się dla Polaka słabo. Na wszystkich pomiarach czasu lepsi byli Francuzi, jednak na ostatnich 500-metrach biało-czerwoni przyśpieszyli i wyprzedzając rywali o 0,276 sekundy zdobyli upragniony medal.

Marcin Polak to kolarz niedowidzący. Wspólnie ze swoim pilotem Michałem Ładoszem reprezentują klub Hetmana Lublin. Ich trenerem jest były znakomity torowiec Grzegorz Krejner.

fot. Polski Komitet Paraolimpijski