Tie break w Krakowie, Polacy lepsi od Serbów!

Reprezentacja Polski siatkarzy po arcyciekawym i bardzo długim meczu pokonała Serbię w swoim drugim występie podczas Mistrzostw Europy. Wypełniona tysiącami kibiców krakowska Tauron Arena oszalała ze szczęścia!

Biało-Czerwoni rozpoczęli mecz z animuszem. Szybko wypracowali przewagę dzięki mocnym zagrywkom Jakuba Kochanowskiego i Wilfredo Leona. W środkowej fazie seta Serbowie zbliżyli się na punkt, ale końcówka należała do Polaków.

Początek drugiej partii był wyrównany, jednak tym razem to mistrzowie Europy osiągnęli przewagę dzięki zagrywce Srecko Lisinaca. Nasi siatkarze mieli poważne problemy w przyjęciu i nie zdołali zniwelować różnicy.

Drużyna Slobodana Kovaca poszła za ciosem i wygrała również trzeciego seta. Tym razem gra obu drużyn falowała – najpierw Atanasijevic i spółka zbudowali sześciopunktową przewagę, by za chwilę dać się dogonić niesionym dopingiem Polakom. W końcówce znów seryjnie punktowali siatkarze z Bałkanów.

W czwartym secie siatkarska batalia punkt za punkt trwała do stanu 18:18. Fenomenalnym finiszem popisali się Biało-Czerwoni, wśród których prym wiódł wprowadzony chwilę wcześniej na parkiet Kamil Semeniuk.

O zwycięstwie w tym meczu miał więc zdecydować tie break. Na placu gry pozostał Semeniuk, który zmienił Michała Kubiaka. Polacy rozpoczęli doskonale, od prowadzenia 4:1. Utrzymali je do stanu 9:6, jednak Serbowie nie zrezygnowali z walki. Ivovic i Kovacevic skutecznymi akcjami doprowadzili do wyrównania 12:12. Pierwszej piłki meczowej nasi zawodnicy nie wykorzystali i musieli walczyć na przewagi. Siatkarską wojnę nerwów wygrał Mateusz Bieniek! Nasz środkowy najpierw popisał się blokiem, a chwilę później skutecznym atakiem zakończył blisko trzygodzinne widowisko.

Było to już drugie zwycięstwo podopiecznych trenera Vitala Heynena. W czwartek w czterech setach pokonali Portugalię. W tabeli grupy A nasi siatkarze zajmują drugą pozycję. Wyprzedza ich Serbia, która ma jednak na koncie jedno rozegrane spotkanie wiecej. Kolejną przeszkodą na drodze Polaków będzie reprezentacja Grecji. To spotkanie już dziś o 20:30.

Polska – Serbia 3:2 (25:21, 23:25, 20:25, 25:20, 16:14)

Polska: Mateusz Bieniek, Wilfredo Leon, Jakub Kochanowski, Michał Kubiak, Bartosz Kurek, Fabian Drzyzga, Paweł Zatorski (L) oraz Damian Wojtaszek (L), Piotr Nowakowski, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk, Grzegorz Łomacz. Trener: Vital Heynen

Serbia: Uros Kovacevic, Nikola Jovovic, Marko Podrascanin, Srecko Lisinac, Marko Ivovic, Aleksandar Atanasijevic, Nikola Pekovic (L) oraz Aleksandar Okolic, Petar Krsmanovic, Vuk Todorovic, Drazen Luburic. Trener: Slobodan Kovac

Autor: Edyta Złotkowska