27 grudnia dniem wolnym od pracy?

Wielkopolanie apelują do prezydenta Andrzeja Dudy o ustanowienie 27 grudnia dniem wolnym od pracy. Nowe święto miałoby upamiętniać Powstanie Wielkopolskie. Pod inicjatywą zebrano osiem tysięcy podpisów. Czy to znaczy, że już w tym roku będzie więcej dni wolnych od pracy?

Prezydent patrzy na tę inicjatywę przychylnym okiem. Zapowiedział, że dołoży wszelkich starań, aby projekt ustawy wprowadzającej nowe święto narodowe poświęcone Powstaniu Wielkopolskiemu niezwłocznie znalazł się na biurku marszałek Sejmu. – Święto narodowe jest należne Wielkopolanom, jest należne pamięci bohaterów, którzy wtedy Wielkopolskę dla Polski odzyskali – stwierdził Andrzej Duda. Jeśli parlament podzieli zdanie prezydenta, już w tym roku możemy mieć więcej dni wolnych od pracy.

Inicjatorzy święta Powstania Wielkopolskiego

O ustanowienie nowego święta państwowego zabiegają włodarze Wielkopolski, samorządowcy oraz instytucje i stowarzyszenia zajmujące się upowszechnianiem historii. Apel zainicjowany został przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Fundację Zakłady Kórnickie, poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. Podpisało się pod nim osiem tysięcy osób. Są wśród nich m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak, starosta poznański Jan Grabkowski i wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. Apel popiera również Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan i wiele samorządów.

Dni ustawowo wolne od pracy w Polsce

Dni wolne od pracy w Polsce są zapisane w ustawie o dniach wolnych od pracy. Są nimi wszystkie niedziele oraz święta:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
  6 stycznia – Święto Trzech Króli
  pierwszy dzień Wielkanocy
  drugi dzień Wielkanocy
  1 maja – Święto Państwowe
  3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja
  pierwszy dzień Zielonych Świątek
  dzień Bożego Ciała
  15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  1 listopada – Wszystkich Świętych
  11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
  25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia
  26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia

Czy do tej listy już niebawem dopisany zostanie 27 grudnia? To pytanie z pewnością wzbudzi wiele kontrowersji.

Ile to kosztuje?

Świętowanie jest oczywiście bardzo przyjemne. Jednak ekonomiści podkreślają, że każdy dodatkowy dzień wolny od pracy kosztuje gospodarkę około 6 miliardów złotych. Czy stać nas jako kraj na kolejne święto? Już teraz mamy 13 dni, które na kartkach kalendarzy zaznaczone są czerwonym kolorem. Pod tym względem jesteśmy w czołówce krajów europejskich. Więcej dni wolnych od pracy mają tylko Niemcy i Hiszpanie. Te nacje świętują 14 dni w roku.
Na przeciwnym biegunie są Grecy, Brytyjczycy i Irlandczycy, którzy mają tylko 9 dni świątecznych w roku.
Aspekt ekonomiczny to jedno. A drugi? W przestrzeni publicznej od lat słychać głosy, że dniem wolnym od pracy powinien być 24 grudnia. W wielu polskich domach to właśnie Wigilia Świąt Bożego Narodzenia jest najbardziej uroczystym i wyczekiwanym dniem w roku. A zgodnie z prawem to przecież normalny dzień pracy. Czy będziemy niebawem świadkami debaty o wyższości 24 nad 27 grudnia?

Powstanie Wielkopolskie

Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Było największym na terenie zaborów zrywem niepodległościowym. Zakończyło się zwycięstwem, co jest rzadkie w przypadku polskich powstań. Historycy szacują, że podczas powstania – w trakcie bitwy pod Ławicą – Polacy zdobyli największy łup wojenny w tysiącletniej historii naszego oręża. Chodzi głównie o sprzęt lotniczy o wartości około 160-200 milionów marek, w tym ponad 300 samolotów.

Autor: Edyta Złotkowska