Prawie 3 tysiące zatrzymanych praw jazdy w Małopolsce

Przykrą i niepokojącą statystykę podała Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie. Od stycznia do sierpnia prawie 3 tysiące osób straciło prawo jazdy za przekroczenie prędkości. Liczba zatrzymanych dokumentów w analogicznym okresie zwiększyła się o 222. 

Małopolska Policja podała najnowsze dane na temat zabranych praw jazdy za przekroczenie prędkości na terenie zabudowanym o 50 km/h i więcej. W czasie pierwszych ośmiu miesięcy 2021 roku aż 2988 osób straciło dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów. – To jest 222 więcej zatrzymanych praw jazdy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego – podkreśla KWP w Krakowie.

– Przedstawione liczby pokazują, że w dalszym ciągu kierujący ignorują podstawowe przepisy ruchu drogowego. Nadal zdarzają się zdarzają się kierowcy, których tak duża dolegliwość jaką jest zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące za jazdę z prędkością większą o ponad 50 km/h niż obowiązuje na obszarze zabudowanym, nie powstrzymuje od nieodpowiedzialnego zachowania na drodze – dodaje Małopolska Policja.

Mniej wypadków, zabitych i rannych

Policjanci surowo karzą piratów drogowych łamiących zasady bezpieczeństwa. Nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków, zwłaszcza tych najtragiczniejszych w skutkach.  Policjanci przez prowadzone działania studzą zapędy  kierowców łamiących limity prędkości i wpływają na poprawę bezpieczeństwa na małopolskich drogach. Jak widać stosunkowo skutecznie, bo w ciągu 8 miesięcy tego roku odnotowano mniej wypadków, zabitych i rannych w porównaniu do 8 miesięcy 2020 roku. W bieżącym roku doszło w Małopolsce  bowiem do:
•    1441 wypadków, tj. o 94 mniej, co stanowi 6,1 % spadek;
•    w wypadkach 96 osób poniosło śmierć, tj. o 12 mniej, co stanowi 11,1% spadek;
•    odnotowano 1652 rannych, tj. o 93 mniej, co stanowi 5,3 % spadek.

68 osób zginęło na małopolskich drogach

Kierujący spowodowali 1287 wypadków, co stanowi 89 % ogółu wypadków zaistniałych w ciągu 8 miesięcy 2021 roku, w których zginęło 68 osób. Główną przyczyną tych zdarzeń było niedostosowanie prędkości do panujących warunków ruchu –  323 wypadki.  22 osoby poniosły śmierć w wypadkach spowodowanych przez kierowców w wyniku nadmiernej prędkości.

źródło: Małopolska Policja