Grzegorza Brauna

Skandaliczne słowa Grzegorza Brauna

Negatywnym „bohaterem” czwartkowego posiedzenia Sejmu RP był Grzegorz Braun. Polityk zwrócił się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego słowami „Będziesz Pan wisiał”. Prezydium niższej izby parlamentu zdecydowało o nałożeniu na posła Konfederacji najwyższej kary finansowej, natomiast marszałek Elżbieta Witek postanowiła złożyć zawiadomienie do prokuratury. W tej sprawie opozycja jest wyjątkowo zgodna z partią rządzącą. 

Do skandalu doszło podczas czwartkowego wysłuchania informacji bieżącej „w sprawie stanu wyjątkowego w służbie zdrowia”. Na mównicy pojawił się poseł Grzegorz Braun, który od początku w mocnych słowach nawiązywał do ministra Adama Niedzielskiego. – Niech nas Pan Bóg ma w swojej opiece, póki za tę dziedzinę aktywności naszego państwa odpowiada człowiek zajmujący miejsce w tej ławie, niestety nie ławie oskarżonych, a ławie rządowej – mówił polityk Konfederacji. Jednak to co stało się później, było tematem wszystkich serwisów informacyjnych. Braun zwrócił się do szefa resortu zdrowia tekstem „Będziesz pan wisiał”.

Wszystkie partie w tej sprawie mówią jednym głosem, a politycy uznali takie zachowanie za co najmniej skandaliczne. – Słowa posła Brauna skierowane do ministra Niedzielskiego to już nie jest obniżenie standardów parlamentarnych, ale wprowadzenie do Sejmu gróźb karalnych i przemocy. Tą sprawą musi zająć się Prezydium Sejmu, a przede wszystkim prokuratura – napisała w mediach społecznościowych Małgorzata Kidawa-Błońska.

Sprawą zajmie się prokuratura

Poseł Braun może ponieść wysokie konsekwencje za słowa, które wypowiedział. Zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie postanowiła złożyć Elżbieta Witek. – Poseł Grzegorz Braun przekroczył dzisiaj kolejną granicę. Nie ma miejsca na groźby karalne w polskim Parlamencie, ani w całej przestrzeni publicznej. W związku z dzisiejszymi słowami skierowanymi wobec ministra Niedzielskiego składam zawiadomienie do prokuratury – poinformowała Marszałek Sejmu.

W piątek 17 września zawiadomienie złożył także szef resortu zdrowia. – Minister zdrowia Adam Niedzielski złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie słów posła Konfederacji Grzegorza Brauna, który w czwartek w Sejmie krzyknął pod jego adresem: „będziesz pan wisiał” – poinformowało PAP biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia.

Obniżone uposażenie i zabrana dieta

Znamy już także wysokość kary, nałożonej przez Prezydium Sejmu. Polityk Konfederacji przez 6 miesięcy nie będzie otrzymywał diety poselskiej (zabrane 100 procent kwoty), a jego uposażenie przez ten sam okres czasu będzie obniżone o 50 procent. Ile dokładnie straci Grzegorz Braun?

Według informacji zawartych na stronach Sejmu RP, uposażenie posła wynosi 80 procent wynagrodzenia podsekretarza stanu, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat. Obecnie jest to 12 826,64 zł brutto, natomiast dieta poselska wynosi 4 008,33 zł brutto. Wyliczając sumę kary otrzymujemy 62 562 złote.

fot. PAP