Akcja „Sprzątanie świata” za nami

28. edycja ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”, organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia już za nami. W miniony weekend przebiegała pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę”. Do szczytnego celu przystąpiło wiele samorządów. 

Autorem plakatu promującego tegoroczną akcję był wybitny polski artysta Andrzej Pągowski. Ekologiczny Człowiek Myślący Pągowskiego nawiązuje do rzeźby „Myśliciel” Auguste’a Rodina. Specyficzna poza, kojarząca nam się ze zmaganiami myślowymi, niejako zmusza nas do zastanowienia się nad nawykami związanymi z codziennymi odpadami. To, co już za chwilę przykuwa nasz wzrok, to wszystkie obowiązujące w roku 2021 kolory recyklingu. Ekologiczny Człowiek Myślący powinien mieć je niejako we krwi, powinny tworzyć jego osobisty układ krążenia, zapewniając zdrowie i siły a przyszłym pokoleniom czystą ziemię. Hasło „Myślę, więc nie śmiecę” powinno towarzyszyć nam na co dzień.

W tegoroczne „Sprzątanie świata” zaangażowały się wszystkie warszawskie dzielnice. Udział w akcji aktywnie wzięły też stołeczne szkoły. Dla uczestników wydarzenia przygotowane zostaną rękawice robocze i worki na odpady. W tym roku warszawskie dzielnice zgłosiły zapotrzebowanie wyższe o kilkanaście tysięcy sztuk. Urząd miasta szacuje, że w weekendowej akcji udział wzięło blisko 50 tysięcy warszawiaków.

– Mieszkańcy Warszawy są świadomi współczesnych wyzwań klimatycznych i środowiskowych. Widać to również w ich zaangażowaniu w każdą akcją nakierowaną na ekologię. Taka postawa naprawdę cieszy. Dbałość o środowisko to – zwłaszcza w obecnych czasach – bardzo ważny aspekt naszego życia, którego należy uczyć od najmłodszych lat. A dzisiaj to bardzo często właśnie młodzi ludzie dają pozostałym przykład godny naśladowania – powiedziała Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Warto dodać, że stolica wspiera i promuje w ciągu roku wiele ekologicznych inicjatyw, a mieszkańcy coraz częściej i chętniej się w nie włączają. Akcje zbierania śmieci organizowane są często przez Dzielnicę Wisła. Ich uczestnicy wspólnie oczyszczają warszawskie plaże i ich najbliższą okolicę. Niestety, w czasie każdej zbierają setki kilogramów śmieci, co świadczy o bezmyślności i braku kultury wciąż bardzo dużej grupy współmieszkańców.

Źródło: UM Warszawa, Fundacja Nasza Ziemia
Oprac: EKZ