Brąz Polaków po fantastycznym meczu

Polscy siatkarze powtórzyli wynik sprzed dwóch lat i zostali brązowymi medalistami Mistrzostw Europy! Biało-czerwoni po fantastycznym spotkaniu rozbili broniących trofeum Serbów. Złoty krążek zdobyli Włosi, którzy w wielkim finale pokonali Słoweńców. 

Przed meczem o trzecie miejsce wszystkich dręczyło pytanie, czy Polacy zdołają się podnieść po kolejnej w tym sezonie porażce i zawalczą o brązowy medal. Morderczy półfinał ze Słowenią z pewnością mógł zostawić ślad na formie naszych zawodników.

Jednak już od pierwszych piłek było jasne, że Biało-Czerwoni postawili wszystko na jedną kartę. Ryzykowali na zagrywce, i podobnie jak w ćwierćfinale z Rosją, to ryzyko bardzo się opłacało. Serbowie mieli ogromne problemy z dokładnym przyjęciem i wyprowadzeniem skutecznego ataku. Czujnie grał polski blok, a w obronie jak w ukropie uwijał się Damian Wojtaszek. Mecz o brązowy medal szybko okazał się być jednostronnym widowiskiem. Polacy dominowali we wszystkich elementach. Najwięcej punktów dla naszej drużyny zdobył Wilfredo Leon (14). 11 „oczek” dorzucił Bartosz Kurek, a 9 – Jakub Kochanowski, który imponował formą w polu serwisowym.

Dla Biało-Czerwonych był to ostatni mecz sezonu reprezentacyjnego i prawdopodobnie ostatni pod wodzą Vitala Heynena. Katowicka publiczność zgotowała charyzmatycznemu Belgowi długą owację na stojąco. On zaś zrobił rundę dookoła hali bijąc brawo i kłaniając się kibicom. Kontrakt Heynena kończy się po mistrzostwach i wiele wskazuje na to, że nie zostanie przedłużony. Celem jego drużyny był medal igrzysk olimpijskich, a tego nie udało się osiągnąć. Nie zmienia to jednak faktu, że pod wodzą belgiskiego szkoleniowca polska reprezentacja w ciągu trzech lat zdobyła sześć medali największych imprez, z mistrzostwem świata 2018 włącznie.

POLSKA – SERBIA 3:0 (25:22, 25:16, 25:22)

Polska: Mateusz Bieniek, Wilfredo Leon, Jakub Kochanowski, Michał Kubiak, Bartosz Kurek, Fabian Drzyzga, Paweł Zatorski (L) oraz Damian Wojtaszek (L), Piotr Nowakowski, Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz, Tomasz Fornal

Trener: Vital Heynen

Serbia: Uros Kovacevic, Nikola Jovovic, Marko Podrascanin, Srecko Lisinac, Marko Ivovic, Aleksandar Atanasijevic, Neven Majstorovic (L) oraz Nikola Pekovic (L), Aleksandar Okolic, Petar Krsmanovic, Vuk Todorovic, Drazen Luburic, Nemanja Petric

Trener: Slobodan Kovac

Tekst: Edyta Złotkowska

Zdjęcie: PZPS