Polacy przeciw przyjmowaniu nielegalnych imigrantów

Poznaliśmy wyniki najnowszego sondażu IBRIS, przygotowanego dla portalu onet.pl. Wynika z niego, że zdecydowana większość Polaków jest przeciw przyjmowaniu nielegalnych imigrantów, a za kryzys obwinia reżim Aleksandra Łukaszenki. Wyniki pokazują jednak zdecydowany podział społeczeństwa na zwolenników i przeciwników rządu. 

Wyniki badań pokazują, że Polacy winą za obecny kryzys na granicy polsko-białoruskiej obarczają reżim Aleksandra Łukaszenki. Taką odpowiedź uzyskano od 62,1 proc. respondentów. Przeciwnego zdania jest 8,5 proc. badanych, którzy za obecną sytuację winią polską stronę. Odpowiedzialność obu stron wskazało 19,1 proc. ankietowanych.

Ocena polityki rządu

Polacy są bardzo podzieleni w sprawie oceny polityki rządu w sprawie fali migrantów na stronie polsko-białoruskiej. Praktycznie taka sama liczba osób zdecydowanie popiera (18,5%) i zdecydowanie krytykuje (18,8%) działania władz kraju.

Warto podkreślić, że 18 proc. badanych „raczej dobrze” ocenia posunięcia rządzących, natomiast odpowiedź „raczej źle” wskazało 16,8 proc. Największy odsetek to osoby, które neutralnie (20,4 procent ankietowanych) podchodzą do działań rządu Mateusza Morawieckiego na granicy.

Polacy przeciwko przyjmowaniu wszystkich nielegalnych migrantów 

Najważniejszym pytaniem, które zostało zadane podczas badania było „Czy Polska powinna przyjmować wszystkich imigrantów nielegalnie przekraczających granicę i ubiegających się o azyl?” Dotyczyło ono bezpośredniego stosunku Polaków do migrantów.

Jak się okazuje w tym wypadku nasze społeczeństwo jest najbardziej zgodne. 79,6 proc. respondentów zdecydowanie sprzeciwia się przyjmowaniu wszystkich imigrantów, którzy chcą przekroczyć granicę polsko-białoruską. Ten pomysł popiera zaledwie 12,9 proc. badanych.

fot. Twitter Straż Graniczna