Piotr Żyła i Kamila Karpiel mistrzami Polski w skokach narciarskich

Piotr Żyła oraz Kamila Karpiel zostali mistrzami Polski w skokach narciarskich. Letnie Mistrzostwa Polski, które odbyły się na Średniej Krokwi im. Bronisława Czecha zapewniły sporo emocji, mimo braku kibiców. 

Skoczkowie pokazali, jak duża grupa zawodników będzie w tym sezonie walczyła o miejsce w kadrze na najważniejsze zawody czyli Puchar Świata czy Igrzyska Olimpijskie. Panie natomiast mogły sprawdzić się w rywalizacji z Francuzkami, które coraz śmielej poczynają sobie w świecie damskich skoków narciarskich. Zapowiadał się ciekawy czwartek w Zakopanem. I był…

„Wiewiór” króluje na Średniej Krokwi 

Piotr Żyła był najlepszy w rywalizacji mężczyzn. Prowadził już po pierwszej serii konkursu o mistrzostwo Polski. Odległość 103,5 metra pozwoliła wyprzedzać o cztery oczka Klemensa Murańkę (102 metry). Na trzecim miejscu plasował się trzykrotny złoty medalista olimpijski Kamil Stoch (100,5 metra). Zawodnik z Zębu tracił do „Wiewióra” 6,5 punktu. Czołową „6” uzupełnili czwarci na półmetku Dawid Kubacki i Stefan Hula (oboje skoczyli 100 metrów) oraz Klemens Jonak.

W finale szans rywalom nie dał Piotr Żyła, który uzyskał 106 metrów i z notą 279.2 punktu został letnim mistrzem Polski w skokach narciarskich. Na drugim miejscu zmagania zakończył Klemens Murańka, który stracił do Żyły 7.5 punktu. Na najniższym stopniu podium stanęli natomiast Dawid Kubacki (104 metry) oraz Tomasz Pilch (106,5 metra), który zaatakował z 10 pozycji.

Kolejne miejsca zajęli Jakub Wolny i Jan Habdas, a czołową „10” zamknęli Kamil Stoch, Stefan Hula, Maciej Kot oraz Klemens Joniak. Warto zaznaczyć świetną postawę kadry juniorów, spośród której dwóch skoczków (Habdas i Joniak) znalazło się w czołówce konkursu.

Złoto dla Kamili Karpiel, triumf Pagnier

Bardzo ciekawy był konkurs kobiet w wielonarodowej obsadzie. Oprócz Polek wystartowały także znakomite Francuzki, Słowaczka oraz Amerykanka. Po pierwszej serii prowadziła Josephine Pagnier, uzyskując 97 metrów. Tuż za nią znajdowały się Kamila Karpiel (94,5 metra) oraz Nicole Konderla (93 metry). W walce o medale Mistrzostw Polski zostały także Anna Twardosz, a także Kinga Rajda które skoczyły odpowiednio 88 i 86,5 metra.

W finale świetnie spisała się doświadczona Julia Clair, która skokiem na 100,5 metra zagwarantowała sobie trzecie miejsce. Najlepsza na Średniej Krokwi była Pagnier, skacząc na taką samą odległość jak koleżanka z kadry. Francuzki rozdzieliła świetnie dysponowana Kamila Karpiel, uzyskując 96 metrów.

Pozostałymi medalistkami MP zostały czwarta w konkursie Nicole Konderla (95,5 metra) oraz piąta Kinga Rajda (97 metrów). Słabiej spisała się niestety Anna Twardosz, która po skoku na 90 metr ostatecznie zamknęła czołową „6”.

fot. Jakub Kurek