Dziś Uroczystość Wszystkich Świętych

Pierwszego dnia listopada Kościół katolicki obchodzi niezwykle radosną uroczystość. Dzień Wszystkich Świętych to wspomnienie wiernych zmarłych, którzy dostąpili łaski zbawienia i trafili do nieba. Jest to jedno z najważniejszych katolickich świąt w kalendarzu liturgicznym. 

Dzień Wszystkich Świętych jest często niewłaściwie interpretowany przez katolików na całym świecie. Pierwszego dnia listopada czcimy bowiem nie tylko osoby, które Kościół wyniósł do rangi świętych czy błogosławionych. Jest to uroczystość wszystkich wiernych zmarłych, którzy doznali łaski zbawienia i przebywają w niebie. Mogło się to stać dzięki wypełnianiu za życia woli Bożej.

Dla nas wierzących jest to niezwykle ważny dzień. W zwykłej codzienności mogliśmy mieć styczność z takimi osobami. Świętymi mogą być nasi zmarli dziadkowie, rodzice czy bliżsi i dalsi znajomi. My ich drogę do świętości mogliśmy zdecydowanie skrócić i wyjednać u Boga łaskę, która otworzyły im drzwi do raju. Wszystko dzięki modlitwie. Jest ona niezwykle ważna nie tylko podczas odwiedzania grobów. Warto pomodlić się za zmarłych w codziennej modlitwie, bo to przybliża ich jeszcze bardziej do celu, który powinien mieć każdy z nas – zbawienia.

1 listopada odmawiamy Litanie do Wszystkich Świętych. Jest to jedna z najstarszych modlitw litanijnych, która dodatkowo jako jedyna wpisana jest w księgi liturgiczne. Odmawiamy ją w liturgii Wigilii Paschalnej, a także w obrzędach poświęcenia kościoła i ołtarza oraz święceń. Nawet ta modlitwa pokazuje nam katolikom, jak ważna jest to uroczystość i jak wiele od jej właściwego przeżycia zależy. O południa dnia Wszystkich Świętych i przez całe Zaduszki możemy uzyskać jeden raz odpust zupełny pod określonymi warunkami:

  • pobożne nawiedzenie kaplicy lub kościoła
  • odmówienie „Ojcze Nasz” i „Wierzę w Boga”
  • modlitwa w intencji papieża
  • Spowiedź i Komunia Święta

Warto zaznaczyć również, że  w oktawie Wszystkich Świętych (1-8 listopada) można uzyskać odpust zupełny za nawiedzenie cmentarza pod warunkami podanymi wyżej. W przeciągu całego roku odwiedzając groby, pozyskujemy odpust cząstkowy.

Jakub Kurek