Wanda Półtawska obchodzi setne urodziny

Dzień 2 listopada to setne urodziny Wandy Półtawskiej. Urodzona w Lublinie, a mieszkająca w Krakowie doktor nauk medycznych to bliska przyjaciółka Jana Pawła II, która była obecna przy jego śmierci. Życzenia solenizantce złożył osobiście Prezydent RP Andrzej Duda. 

Wanda półtawska urodziła się 2 listopada 1921 roku  w Lublinie. Od młodych lat była związana z harcerstwem. Po wybuchu II wojny światowej była zaangażowana w walkę konspiracyjną jako łączniczka. W 1941 roku została aresztowana przez Gestapo i uwięziona na zamku w Lublinie. Następnie trafiła z wyrokiem śmierci do obozu Ravensbrück, gdzie przeprowadzono na niej eksperymenty medyczne. Przez zakończeniem wojny przewieziono ją co obozu w Neustadt-Glewe.

W 1951 roku Wanda Półtawska ukończyła medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie zrobiła oba stopnie specjalizacji. W 1964 roku uzyskała tytuł doktora  z dziedziny psychiatrii. Była znanym lekarzem, badała m.in. „Wampira z Krakowa” (gdy jeszcze nie był podejrzanym) czy tzw. dzieci oświęcimskie. Była wykładowcą m.in na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie oraz Instytucie Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie.

Z pewnością najważniejszym etapem w jej życiu była przyjaźń z Karolem Wojtyłą. To jej dotyczyła słynna korespondencja późniejszego papieża z Ojcem Pio, w której arcybiskup Wojtyła prosił o jego modlitwę w intencji uzdrowienia Wandy Półtawskiej z choroby nowotworowej. Był to jeden z utajnionych dowodów w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II.

Solenizantce życzymy DWIEŚCIE LAT!!!

fot. Jakub Szymczuk – Kancelaria Prezydenta RP