Kaja Ziomek piąta w Pucharze Świata. Świetne wyniki Polaków

Niesamowity postęp zrobiła polska kadra sprinterów i sprinterek. Kaja Ziomek w wyścigu na 500 metrów zajęła piątą pozycję w zawodach Pucharu Świata, które odbywają się na torze w Tomaszowie Mazowieckim. Grupę B wygrali natomiast Andżelika Wójcik oraz Piotr Michalski.

W pierwszym dniu zawodów Pucharu Świata, które odbywają się na torze w Tomaszowie Mazowieckim wystartowało wielu naszych panczenistów. Większość z nich, z wyjątkiem Kai Ziomek zaprezentowało się w grupie B, a więc tej teoretycznie słabszej.

Fantastyczna Ziomek krok od podium

Największy sukces odniosła Kaja Ziomek. Polka znakomicie pojechała dystans 500 metrów i na mecie zameldowała się z czasem 38.08, przegrywając podium zaledwie o 0.018 sekundy. Zwyciężyła ze wspaniałym rekordem toru Amerykanka Erin Jackson, uzyskując 37.613 i wyprzedzając Japonkę Nao Kodairę oraz Rosjankę Olgę Fatkulinę.

W grupie B zwyciężyła Andżelika Wójcik. Polka, nie mając wyrównanej pary przejechała 500 metrów w czasie 38.25, który w grupie mocniejszej dałby 10 miejsce. Wójcik w niedzielę wystąpi na tym samym dystansie już w grupie A.

Znakomity Chińczyk, świetny Piotr Michalski

Większą ilość biało-czerwonych zobaczyliśmy na dystansie 500 metrów wśród mężczyzn. Wszyscy wystąpili jednak w grupie B, w której zwyciężył Piotr Michalski ze świetnym rezultatem 34.746. Tuż za nim znalazł się Damian Żurek (35.166), który wraz z Michalskim awansował do mocniejszej grupy A. Warto podkreślić także szóste miejsce byłego wrotkarza Marka Kani (35.364). Słabiej spisali się Gaweł Oficjalski oraz Sebastian Kłosiński. Z powodów zdrowotnych nie wystartował Artur Nogal.

Wynik Piotra Michalskiego dałby w grupie A siódme miejsce. Zwyciężył ze znakomitym rezultatem 34.265, gromiąc swoich rywali Chińczyk Tingyu Gao. Na kolejnych pozycjach znaleźli się Japończyk Tatsuya Shinhama oraz Kanadyjczyk Laurent Dubreuil. Niespodzianką są dwie ostatnie pozycje Rosjan Ruslana Murashova oraz Pavla Kulizhnikova.

Słabiej na długich dystansach

Kolejną konkurencją pierwszego dnia PŚ w Tomaszowie Mazowieckim był dystans 3000 metrów kobiet. W rywalizacji zobaczyliśmy Magdalenę Czyszczoń, która ostatecznie zajęła 19 miejsce w grupie B z czasem 4:19.102.

Na dystansie 5000 metrów w słabszej grupie wystartowało czworo biało-czerwonych. Najlepiej spisał się Szymon Palka, zajmując jednak dopiero 35 miejsce z czasem 6:49.946. Jeszcze słabiej spisali się Mateusz Owczarek i Dawid Burzykowski, natomiast Artur Janicki nie ukończył dystansu.