Dobre występy Polek w Tomaszowie Mazowieckim

Głównymi bohaterkami sobotnich konkurencji Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim były sprinterki. Na torze w Tomaszowie Mazowieckim zmierzyły się na dystansie 500 i 1000 metrów. Jednak najlepsze, czwarte miejsce Polki zdobyły w biegu drużynowym. 

Najważniejszą konkurencją sobotniej rywalizacji panczenistek, która odbywa się w ramach Pucharu Świata na torze w Tomaszowie Mazowieckim był bieg drużynowy kobiet. Biało-czerwone mogły oddalić się bądź przybliżyć do występu na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie.

Polki w składzie Magdalena Czyszczoń, Karolina Bosiek oraz Natalia Czerwonka przez większość dystansu przegrywały w parze z Norweżkami, de facto najgroźniejszymi rywalkami o miejsce na IO w Pekinie. Wspaniały finisz pozwolił gospodyniom wyszarpać zwycięstwo na ostatnich metrach i ostatecznie zająć miejsce tuż za podium z czasem 3:06.516.

Czołowa trójka była poza zasięgiem. Ostatecznie zwyciężyły Kanadyjki (3:00.280), które zdecydowanie pokonały Japonki oraz reprezentantki Holandii. Niespodzianką jest dopiero piąte miejsce Rosjanek.

Miejsca w drugiej „10” i utrzymanie w grupie A

Drugi bieg w ten weekend na 500 metrów kobiet dostarczył nam nie lada emocji. W rywalizacji oglądaliśmy Andżelikę Wójcik oraz Kaję Ziomek. Tym razem lepiej spisała się Wójcik, która z czasem 38.273 otworzyła „drugą” dziesiątkę. Dwie pozycje niżej znalazła się piąta w piątkowym występie Ziomek, uzyskując rezultat 38.349.

Drugie zwycięstwo na torze w Tomaszowie Mazowieckim padło łupem Amerykanki Erin Jackson, która wynikiem 37.555 ustanowiła nowy rekord Lodowej Areny. Tuż za reprezentantką USA uplasowała się Angelina Golikova z Rosji, a na podium stanęła jeszcze Japonka Nao Kodaira.

Drugą konkurencją indywidualną wśród kobiet był dystans dwa razy dłuższy. Po raz kolejny dobrze spisały się Polki, jednak najważniejszym wydarzeniem był wspaniały rekord toru doświadczonej Brittany Bowe, która uzyskała 1:14.786. Amerykanka wyprzedziła Japonki Miho Takagi oraz Nao Kodairę.

Trzynastą pozycję zajęła Karolina Bosiek, kończąc dystans w czasie 1:17.728. Tuż za nią uplasowała się Andżelika Wójcik (1:17.754). Polka mogła być zmęczona wcześniejszym startem na 500 metrów.

fot. PZŁS – Rafał Oleksiewicz