Potencjalny pedofil zatrzymany przez policję

20-letni mężczyzna, który za pomocą komunikatora w mediach społecznościowych nakłaniał 12-letnią dziewczynkę do obcowania płciowego został zatrzymany przez oświęcimskich funkcjonariuszy. Wszystko zakończyło się szczęśliwie dzięki czujności matki oraz „łowców pedofili”. 

W ubiegły czwartek 11 listopada dyżurny oświęcimskiej komendy Policji otrzymał zgłoszenie od przedstawiciela tzw. „łowców pedofili” dotyczące przebywającego na dworcu kolejowym w Oświęcimiu mężczyzny, który za pośrednictwem komunikatora internetowego próbował nakłonić 12-latkę do obcowania płciowego. Korespondencję tę ujawniła matka małoletniej przeglądając wiadomości na telefonie córki. Natomiast „łowcy pedofili” zlokalizowali 20-latka na oświęcimskim dworcu i wezwali Policję.

We wskazane miejsce natychmiast ruszył jeden z patroli. Przed dworcem  funkcjonariusze zastali grupę osób, która wskazała podejrzewanego. 20-letni mieszkaniec Śląska trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy. Na prośbę oświęcimskich policjantów,  funkcjonariusze  ze Śląska  w  miejscu zamieszkania zatrzymanego  przeprowadzili  przeszukanie  zabezpieczając jego sprzęt komputerowy – informuje KPP w Oświęcimiu.

Do dwóch lat pozbawienia wolności 

Policjanci Wydziału Kryminalnego oświęcimskiej komendy szybko zweryfikowali  informacje wynikające ze zgłoszenia i zebrali dowody świadczące o tym, że podejrzany na przełomie października i listopada poprzez korespondencję prowadzoną za pośrednictwem popularnego komunikatora internetowego namawiał 12-letnią dziewczynkę do obcowania płciowego. Na tej podstawie, w piątek,  20-latkowi przedstawili zarzut usiłowania nakłonienia małoletniej poniżej lat 15 do  obcowania płciowego. Za takie  przestępstwo grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Tymczasem prokurator zastosował wobec podejrzanego dozór kuratora i zakaz  kontaktów oraz zbliżania się do pokrzywdzonej.

Apelujemy do rodziców o czujność przez którą mogą ochronić własne dziecko przed przestępstwem.  Oświęcimscy policjanci w ramach zainicjowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie programu profilaktycznego pn.  „Zagrożenia w Sieci – profilaktyka, reagowanie” , podczas prowadzonych prelekcji w szkołach oraz spotkań z rodzicami, przekazują wiedzę  o zagrożeniach czyhających na dziecko korzystające z Internetu oraz korzystające z komunikatorów internetowych.  Funkcjonariusze proszą o zwrócenie szczególnej uwagi na strony z których korzysta dziecko, osoby z którym koresponduje, a także jakie przesyła i otrzymuje treści. Mundurowi przypominają również, że jednym z pierwszych sygnałów, że dzieje się coś złego jest nagła zmiana w zachowaniu dziecka, której nie wolno zlekceważyć.

źródło: Małopolska Policja