„Wzięli przykład” z Donalda Tuska i stracili prawo jazdy

Pracowity weekend mieli funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. W sobotę oraz niedzielę jedenastu kierowców „wzięło przykład” z Donalda Tuska i przekroczyło prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. 

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego nowotarskiej komendy mieli w weekend pełno roboty. Tylko w sobotę prawo jazdy straciło pięciu kierowców.  Na DW 957 w stolicy Podhala zatrzymano trzech kierowców: 28-letni kierujący skodą jechał z prędkością 135 km/h, a 55-latek 126 km/h. Kolejnych dwóch piratów drogowych policjanci ujawnili w  Rogoźniku i Zubrzycy Dolnej.

– W niedzielę 6 kierowców pędziło ponad 100 km/h przy dozwolonej prędkości 50 km/h. Wykroczenia policjanci ujawnili w Nowym Targu i Rogoźniku na DW 957, Rabce-Zdroju, Orawce i Zubrzycy Dolnej. Wszyscy kierowcy stracili prawo jazdy na najbliższe 3 miesiące, zostali ukarani mandatami i punktami karnymi – informuje KPP w Nowym Targu.

Kary za przekroczenie prędkości

– Przypominamy, że zgodnie z taryfikatorem za przekroczenie dozwolonej prędkości powyżej 50 km/h grozi mandat karny od 400 do 500 złotych i 10 punktów karnych. Dodatkowo jeżeli przekroczenie prędkości ma miejsce na terenie obszaru zabudowanego kierowca traci prawo jazdy na najbliższe 3 miesiące – podkreśla nowotarska Policja.

Inaczej sytuacja ma się w momencie, kiedy ktoś zostaje zatrzymany z zakazem jazdy kolejny raz. Wtedy to dokument jest zabierany na okres sześciu miesięcy.

Natomiast jeżeli dana osoba po raz kolejny będzie kierowała pojazdem w wydłużonym okresie zatrzymania prawa jazdy zostaną mu cofnięte uprawienia do kierowania pojazdami  (prowadzenie pojazdu mechanicznego nie stosując się do wydanej decyzji administracyjnej o cofnięciu uprawnień, jest przestępstwem z art. 180 a kk, za które m.in. grozi kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat).

źródło: KPP w Nowym Targu; fot. Małopolska Policja