Rosja na drodze Polaków do Mistrzostw Świata (ANALIZA)

Piłkarska reprezentacja Polski poznała rywali na drodze do Mistrzostw Świata w Katarze. W losowaniu mieliśmy wiele szczęście, ponieważ ominęliśmy Włochy i Portugalię. Podopieczni trenera Paulo Sousy zmierzą się na wyjeździe z Rosjanami, a w przypadku zwycięstwa u siebie z wygranym pary Szwecja – Czechy. 

Wielu z nas trzymało kciuki za korzystne losowanie par barażowych, które wyłonią trzech ostatnich europejskich uczestników Mundialu 2022. Przypomnijmy, iż w dwurundowych barażach zagra 12 drużyn: dziesięć ekip, które zajęły drugie miejsca w grupach eliminacyjnych oraz dwóch najlepszych zwycięzców grup Ligi Narodów 2020/2021. Zwycięzcy pierwszych pojedynków zagrają o awans do Mistrzostw Świata. Spotkania I rundy odbędą się 24-25 marca, natomiast druga runda będzie rozgrywana 28-29 marca 2022 roku.

Polacy mieli wiele szczęścia, ponieważ trafili, może z wyjątkiem Walii na teoretycznie najłatwiejszego przeciwnika z grupy rozstawionych drużyn. Ominęliśmy przede wszystkim Portugalczyków oraz Włochów (tylko jedna z tych drużyn może pojechać do Kataru), a także nie leżących nam Szwedów. Rosjanie są też najsłabszą ekipą z tych na które mogliśmy trafić w rankingu FIFA.

Bilans spotkań Polska – Rosja

Polska w rankingu FIFA po ostatnich meczach eliminacyjnych plasuje się na 27 pozycji. Rosjanie są o siedem miejsc niżej. Dotychczas rozegraliśmy z tym rywalem 19 meczów i odnieśliśmy zaledwie cztery zwycięstwa, przy sześciu remisach oraz 9 porażkach. Bilans bramek także jest niekorzystny i wynosi 16-32. Pomijając występy Rosji jako ZSRR, bilans jest remisowy i wynosi jedno zwycięstwo, jedną porażkę oraz trzy remisy a także remis w postaci bramek strzelonych i straconych.

W XXI wieku rozegraliśmy z Rosjanami trzy spotkania i skończyły się one remisami. Ostatnie zwycięstwo biało-czerwonych miało miejsce 27 maja 1998 roku, kiedy to na Stadionie Śląskim w Chorzowie wygraliśmy 3:1. Bramki zdobyli Mirosław Trzeciak oraz Tomasz Hajto, który dwa razy wpakował piłkę do bramki rywali.

Rywalami w drugiej rundzie baraży mogą być Czesi oraz Szwedzi. Warto podkreślić, że zwycięstwo z Rosją da nam kolejną korzyść, jaką będzie miano gospodarza w meczu o Mistrzostwa Świata.

I runda baraży:
Szkocja – Ukraina
Walia – Austria
Rosja – Polska
Szwecja – Czechy
Włochy – Macedonia Północna
Portugalia – Turcja

II runda baraży:
Walia / Austria – Szkocja / Ukraina
Rosja / Polska – Szwecja / Czechy
Portugalia / Turcja – Włochy / Macedonia Północna

fot. FIFA

 

Skomentuj post