Skoczkowie narciarscy na “szóstkę” w kwalifikacjach

Sześciu biało-czerwonych awansowało do sobotnich zawodów Pucharu Świata, które w ten weekend odbywają się w Kuusamo. Niestety skoki naszych zawodników nie były najlepsze, a najwyżej z nich był Kamil Stoch, zajmując dopiero 24 miejsce. Najlepszy był Japończyk Ryoyu Kobayashi. 

Po słabym dla Polaków początku Pucharu Świata w rosyjskim Niżnym Tagile, gdzie najlepszym miejscem była sobotnia piąta lokata Kamila Stocha karuzela najważniejszego cyklu skoków narciarskich przeniosła się do fińskiego Kuusamo. W kwalifikacjach na skoczni w Ruce awans do zawodów wywalczyło sześciu biało-czerwonych, których skoki pozostawały wiele do życzenia. Odpadł Stefan Hula.

“Szczęśliwy pech” Norwega

Przed skokiem Halvora Eignera Graneruda sytuacja była jeszcze gorsza, jednak Norweg postarał się o sensację i po skoku na odległość 111,5 metra zagwarantował awans do sobotnich zmagań Aleksandrowi Zniszczołowi. Polak, który zastąpił w Pucharze Świata Klemensa Murańkę, uzyskał 114,5 metra. Nieco dalej skoczył Stefan Hula, jednak startował w lepszych warunkach i ostatecznie uplasował się na 52 miejscu.

Pozytywnie zaprezentowali się Andrzej Stękała oraz Jakub Wolny. Odległości 126 i 124 metrów pozwoliły naszym skoczkom pewnie awansować do sobotniego konkursu. Martwi forma Dawida Kubackiego oraz Piotra Żyły (121 metrów). Szczególnie słabo spisał się mistrz świata z Seefeld, lądując zaledwie na 114 metrze (48 miejsce).

Kamil Stoch najlepszy z Polaków, deklasacja Kobayashiego

Najwyżej z Polaków znalazł się trzykrotny złoty medalista olimpijski Kamil Stoch. Nasz “Orzeł z Zębu” uzyskał w niekorzystnych warunkach 125,5 metra, co dało mu jednak dopiero 24 miejsce ze stratą ponad 36 punktów do Ryoyu Kobayasiego.

Japończyk wylądował na 147 metrze, zaledwie pół metra bliżej niż wynosi jego rekord skoczni. Wyprzedził o 8,6 punktu Austriaka Daniela Hubera oraz Niemca Piusa Paschke, który stracił już prawie 14 punktów do zwycięzcy kwalifikacji.

Początek sobotniego konkursu o godzinie 16:30. Wcześniej o 15:15 odbędzie się seria próbna.