Brzeszcze. Dwójka małych dzieci pod opieką pijanej matki.

Coraz częściej dochodzi do takich smutnych sytuacji, jak ta w miejscowości Brzeszcze. Policjanci Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego z Komisariatu Policji w Brzeszczach w czasie interwencji domowej zatrzymali pijaną matkę, pod której opieką znajdowała się dwójka dzieci w wieku dwóch i sześciu lat.  

W środę 8 grudnia tuż przed  godziną 15, policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące awantury domowej w jednym z mieszkań na terenie Brzeszcz. Pod wskazany adres natychmiast pojechał jeden z patroli. W mieszkaniu policjanci zastali nietrzeźwą 43 – latkę oraz jej 2 – letniego synka, a także nietrzeźwego 48 – letniego partnera kobiety. Badania stanu trzeźwości matki oraz jej partnera wykazały u nich po 2 promile alkoholu.

– Podczas czynności policjanci ustalili, że kobieta ma jeszcze 6 – letnią córeczkę, która aktualnie przebywa w przedszkolu. W związku z powyższym na miejsce skierowano jeszcze jeden patrol oraz wezwano pracowników socjalnych. Jeden z policjantów razem z pracownikiem socjalnym udali się do przedszkola, z którego pracownik socjalny odebrał dziewczynkę – informuje KPP w Oświęcimiu.

Dzieci pod opieką pracowników domu dziecka

W związku z ujawnionym zaniedbaniem opiekuńczym, które mogło zagrozić życiu i zdrowiu tak małych dzieci policjanci o zdarzeniu powiadomili sędziego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich z Sądu Rejonowego w Oświęcimiu. Decyzją sędziego dzieci zostały powierzone pod opiekę pracowników jednego z domów dziecka.

Wobec 43  – letniej matki dzieci wszczęto postępowanie w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia albo uszczerbku na zdrowiu małoletnich nad którymi miała obowiązek opieki.

Do pięciu lat pozbawienia wolności

Za popełnione przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat. W związku z podejrzeniem że zaniedbanie, którego wobec swoich dzieci dopuściła się kobieta może świadczyć o jej uzależnieniu od alkoholu, policjanci odrębny wniosek przekażą do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Brzeszczach.

– Apelujemy o reagowanie na przypadki przemocy lub zaniedbania wobec dzieci. W przypadku podejrzenia, że dziecko doznaje krzywdy lub jest zaniedbywane, wystarczy powiadomić służby powołane do interweniowania w takich przypadkach.  Wystarczy skontaktować się z  pracownikiem socjalnym, nauczycielem, pedagogiem,  kuratorem sądowym oraz  dzielnicowym. W pilnych przypadkach należy interweniować dzwoniąc pod numer alarmowy 112 – prosi Małopolska Policja.

źródło: Małopolska Policja

Skomentuj post