Nowy Targ największym trucicielem Unii Europejskiej

Polski Alarm Smogowy opublikował raport “Gdzie trują najmocniej? – smogowy ranking roku 2020”. Niestety Małopolska, oprócz Śląska jest regionem z największym zanieczyszczeniem nie tylko w Polsce. Rekordzistą jest Nowy Targ w którym odnotowano najgorszą jakość powietrza w całej Unii Europejskiej. Niestety na liście są także uzdrowiska: Rabka-Zdrój oraz Goczałkowice Zdrój. 

Można śmiało stwierdzić, opierając się na statystykach, że Małopolska to najbardziej smogowy region w całej Unii Europejskiej. W rankingu Polskiego Alarmu Smogowego “króluje” Nowy Targ. Wyniki badań ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska są wręcz szokujące. Stolica Podhala to największy truciciel Unii Europejskiej!

– Odkąd zaczęliśmy analizować wyniki pomiarów i publikować rankingi smogowych liderów nie było sytuacji, w której jedno miasto wygrało we wszystkich kategoriach – mówi rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. –  Ta sytuacja zmieniła się w najnowszym rankingu. Zarówno średnie roczne stężenie pyłów PM10, liczba dni z powietrzem nienadającym się do oddychania, jak i roczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) wywindowało podhalański Nowy Targ na pozycję niekwestionowanego smogowego lidera – podkreśla Piotr Siergiej

Z raportu wynika, że osoby mieszkające w Nowym Targu są bardzo narażone na zmiany rakowe w swoich organizmach. Stężenie benzo(a)pirenu (BAP) przekracza o 1800% ustaloną normę. Mieszkańcy muszą się liczyć aż z 90 dniami smogowymi w ciągu roku. To kolejny rekord.

Sposób na zmianę? Przeniesienie stacji pomiarowej… 

Aktywiści informują, że coraz więcej osób mieszkających w stolicy Podhala na zimę postanawia opuścić miejsce zamieszkania i wybrać “zdrowszy” Kraków. Jeszcze jakiś czas temu było to nie do pomyślenia.

Władza także ma sposób na opuszczenie przodowania w niechlubnych rankingach. Stację przeniesiono na obrzeża miasta i w związku z tym od początku grudnia stacja w centrum Nowego Targu przestała działać. – Jeśli zdecydujemy się przełożyć termometr spod pachy do kieszeni, to nie znaczy, że pozbędziemy się gorączki. Takie postępowanie to przejaw skrajnej niekompetencji gminy i Inspekcji Ochrony Środowiska, gdyż zerwanie ciągłości pomiarów uniemożliwi ocenę czy w mieście następuje poprawa jakości powietrza czy też nie. Bulwersujące i skrajnie nieprofesjonalne jest to, że GIOŚ nie dokonał pomiarów porównawczych w obu lokalizacjach. Takie pomiary powinny być prowadzone co najmniej przez trzy miesiące w sezonie jesienno-zimowym – skomentował Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Smogowa Małopolska

W najważniejszym rankingu, a więc miejscowości z najbardziej rakotwórczym powietrzem jest aż dziesięć miejscowości z Małopolski. Liderem został Nowy Targ, który wyprzedził dotychczasowego przodownika Nową Rudę o prawie 100 procent. Tuż za nimi plasuje się Nowy Sącz, Sucha Beskidzka a także…Rabka-Zdrój, czyli miasto uzdrowiskowe. To fatalna wiadomość dla gorczańskiego uzdrowiska.

Najwięcej, bo aż 90 dni smogowych jest także w stolicy Podhala. Kolejne miejsca zajmują Nowa Ruda oraz Nowy Sącz i Sucha Beskidzka gdzie SMOG utrzymuje się średnio przez 71 i 72 dni. W niechlubnym zestawieniu niewiele tym miejscowościom ustępują Zabierzów, Skawina czy Oświęcim. Tu norma krajowa wynosi 35 dni.

Nowy Targ przoduje także w zestawieniu miejscowości z najwyższym rocznym stężeniem pyłu PM10. Przy normie WHO 15ug/m3 miasto w powiecie nowotarskim przekracza ją prawie trzykrotnie (42ug/m3). Tu także w czołówce są niestety Nowy Sącz, Sucha Beskidzka, Zabierzów oraz Skawina i Oświęcim.

źródło: Polski Alarm Smogowy

 

Skomentuj post