Tatrzańscy pseudoturyści-wandale znów w akcji (WIDEO)

Góry są dla turystów. Jednak wielu z nich zapomniało, jak należy zachować się podczas wędrówek po tatrzańskich szczytach i dolinach. Jak można nazwać osoby, które zamiast podziwiać piękne widoki idą w górę po to, aby niszczyć?

Wandale tym razem obrali sobie za cel granitowy głaz, znajdujący się nad Morskim Okiem. O zdarzeniu poinformował na łamach mediów społecznościowych Tatrzański Park Narodowy.

Komentarz do sytuacji przedstawionej na poniższym filmie wystosował leśniczy, zajmujący się obwodem Morskie Oko Grzegorz Bryniarski. – Czasem się zastanawiam, czy turyści zdają sobie sprawę gdzie przychodzą, po co przychodzą i po co im kontakt z przyrodą. Zastanawiam się, po co ktoś bierze farbę albo marker na wycieczkę i po co psuje to, co zostało stworzone przez naturę. To jest przykre, że próbuje się upiększać to, co upiększać nie potrzeba – podkreślił.

To nie pierwszy atak pseudoturystów – wandali na tatrzańskich szlakach. Miało to miejsce m.in. na Giewoncie czy Zawracie, a także  w dolinach, gdzie ruch turystyczny jest największy. Głośno było o sytuacji z 2013 roku, kiedy to wandal namalował sprayem pełne wulgarności antysemickie hasła.

Tatrzański Park Narodowy prosi wszystkich turystów o zgłaszanie takich sytuacji do dyrekcji parku lub na Policję. Za niszczenie przyrody grozi kara pozbawienia wolności do lat pięciu. Pamiętajmy także, że usuwanie takich rzeczy jest bardzo kosztowne z uwagi na miejsce chronionego krajobrazu.

fot. Tatrzański Park Narodowy

Skomentuj post