Młodzi ludzie w rzeczywistości lockdown’u i Świąt Bożego Narodzenia

Obecna sytuacja jest męcząca dla wszystkich: Od marca 2020 w Polsce i na świecie obowiązują przepisy sanitarne raz bardziej, a raz mniej ostre. W mediach głównym tematem jest zdrowie starszego pokolenia Polaków, jednak nikt nie porusza tematu młodych ludzi: Nastolatków, dla których koniec świata miał miejsce właśnie w marcu 2020. Jak oni sobie radzą i co sądzą o kolejnych „korona – świętach”? W tym artykule oddaje głos moim rówieśnikom!  

W poprzednim artykule na ten temat „Młodzi ludzie w rzeczywistości lockdown’u i powrotu do szkoły”, który pojawił się 20 czerwca 2021 na portalu Sucha24 mogliście poznać kilku przedstawicieli młodzieży z naszego województwa i ich przygody w czasie „zdalnej edukacji”. M.in. licealista z Nowego Targu – Szymon w czasie lekcji, na kamerkach przebierał się za różne postacie z filmów, a inni jak np. rekonstruktor Norbert z Jordanowa poświęcili okres „zdalnych lekcji” rozwijaniu swoich pasji poprzez dedukowanie się i skompletowanie munduru strzelca 3. Pułku Strzelców Podhalańskich.

Obecnie Szymon znalazł nowe hobby i rozpoczął odtwarzanie sylwetki żołnierza Wehrmachtu z II Wojny Światowej. Ta pasja i dbałość o szczegóły w kompletowaniu munduru spowodowała, że nie myśli już tyle o lockdown’ie. Można powiedzieć, że wakacje, hobby i prawdziwy powrót do szkoły „dały mu power’a do działania” i rozmawiając z Nim można odnieść wrażenie, że stał się bardziej radosny i szczęśliwy oraz patrzył bardziej pozytywnie w przyszłość niż w czerwcu, kiedy przeprowadzałem z nim wywiad dla Sucha24.

Natomiast Norbert, razem z kolegami – rekonstruktorami, faktycznie odtworzył umundurowanie strzelców 3. Pułku Strzelców Podhalańskich i wspólnie z nimi przez cały okres wakacji i „lekcji stacjonarnych” popularyzował historię tego pułku poprzez m.in. prelekcje, wykłady, wystawy i dioramy historycznego sprzętu wojskowego. O historii żołnierzy Wojsk Górskich IIRP usłyszeli m.in. uczniowie jordanowskiego liceum, podstawówki, ale także w Kurowie i Hucisku. Jest on także współautorem „Największej na Podhalu Wystawy Broni i Mundurów #SzacunekDlaMunduru”.

Zbliża się Boże Narodzenie, w poprzednich latach mieliśmy do czynienia z surowymi obostrzeniami, a jak będzie tym razem? Zapytaliśmy o to Julkę i Iwonę – licealistki z Jordanowa.

Na pewno będą obowiązywały obostrzenia, tak mi się wydaje. Jednak sądzę, że wszystko zależy w jakim gronie spędzimy Święta i jaka będzie atmosfera. U każdego będzie to inaczej wyglądało.”
– mówi Julka, a Iwona stwierdza:
„Lecz myślę, że jak w domu atmosfera będzie git, to spędzimy te święta w przyjemnym nastroju.”

Dziewczyny stwierdziły także, że o ile przy Wigilijnym stole w ubiegłych latach wybuchały kłótnie na tle politycznym, to tym razem te konflikty mogą zmienić temat przewodni na temat szczepień i przyjętych dawek preparatu – taka jest ich obawa.

Natomiast ich kolega z sąsiedniej klasy mówi:
„Ja osobiście czuję świąteczny klimat i będę obchodził je tak jak co roku tradycyjnie wybierając się na Pasterkę, spożywając Wigilie razem z najbliższymi. Są to bardzo ważne święta dla każdego Chrześcijanina i myślę że żadne rządowe obostrzenia nie powinny zaburzyć i zaniechać tej tradycji.”

„Większość osób nie czuje już, że jakiekolwiek obostrzenia istnieją i je zwyczajnie ignorują.”
– dodaje przyjaciel poprzedniego rozmówcy.

Z wypowiedzi i dokonań moich rówieśników można wyciągnąć wniosek, że mają już dość obecnej sytuacji i starają się żyć normalnie, jak w 2019 roku, realizując swoje pasje i wspólnie spędzając czas. Brak już w nich nadziei na koniec lockdown’u i obostrzeń, ale żyją dalej robiąc to co kochają i nie zważając na opinie innych. Ciężko im nie przyznać racji: Od marca 2020 praktycznie nikogo nie obchodził los uczniów zamkniętych w domach na „lekcjach zdalnych”, to jakim prawem teraz, Ci co ich zamknęli mają wymagać, aby stosowali się do ich przepisów?

Dzisiaj młodzi ludzie podbijają świat: Jeżdżą na międzynarodowe wymiany uczniowskie, organizują wielkie wydarzenia, imprezują, śpiewają, dają wykłady i spełniają się! Czy jest w stanie ich cokolwiek teraz zatrzymać? Jakiekolwiek przepisy sanitarne?

———-
Autor:
Kamil Szynal 
Licealista, bloger, pasjonata historii najnowszej i rekonstruktor historyczny. Redaktor portalu M jak Małopolska i Sucha24.
 

Skomentuj post