Sprawdzili trzeźwość kierowców o poranku

Dzisiaj w godzinach od 6:00 do 9:00 Tarnowscy policjanci wydziału ruchu drogowego przeprowadzili 320 kontroli trzeźwości, a Myślenicka drogówka 379 w ramach akcji “Trzeźwy poranek”. “Rekordzista” wydmuchał 1,8 promila alkoholu. 

Jak powszechnie wiadomo: W Święta nie wylewa się za kołnierz. Natomiast o poranku często myślimy sobie, że “damy radę” lub “przecież dużo nie wypiliśmy”. Tacy kierujący stanowią poważne zagrożenie na drogach zarówno dla siebie jak i dla reszty użytkowników dróg.

Tarnowscy policjanci zatrzymali trzech kierujących pod wpływem alkoholu, z czego jedną z tych osób była matka, która bez uprawnień do kierowania i pod wpływem jechała z swoją pięcioletnią córką do przedszkola! Natomiast Myśleniccy policjanci zatrzymali dwóch pijanych kierowców. Jednym z nich był kierowcom busa, który w tym momencie przewoził pasażerów, 66-letni kierujący wydmuchał 0,75 promila.

 

Wobec tych kierowców wszczęto postępowanie karne. Grozi im do 2 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywa oraz utrata uprawnień do prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych od 3 do 15 lat.

 

Należy  pamiętać, że im większa dawka alkoholu, tym dłużej trwa jego neutralizowanie w organizmie. Niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce wtedy, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie zostało śladu po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że będzie w dobrej kondycji do prowadzenia pojazdu. Oczywiście ta „nieświadomość” nie zwalnia kierowcy z odpowiedzialności  karnej.

-Przypominają policjanci Wydziału Ruchu Drogowego w Tarnowie.

 

Redakcja portalu M jak Małopolska razem z Policjantami apeluje o rozwagę i nie prowadzenie pod wpływem alkoholu, ani żadnych innych środków odurzających! 

 

 

 

Skomentuj post