Jan-Krzysztof Duda wicemistrzem świata!!! (ZDJĘCIA)

Jan-Krzysztof Duda nie przestaje zadziwiać. Wieliczanin Jan-Krzysztof Duda zdobył srebrny medal Mistrzostw Świata w szachach błyskawicznych, które były rozgrywane w Warszawie.

To kolejny sukces Polaka w starciu z najlepszymi szachistami świata. Po zdobyciu mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych, mieszkaniec Wieliczki zdobył tytuł wicemistrza świata w tej samej odmianie szachów. W pojedynku barażowym o złoty medal arcymistrz Duda przegrał 1:2 z Francuzem Maxime’em Vachierem. Na najniższym stopniu podium stanął kolejny reprezentant Trójkolorowych Alirezyego Firouzji.

– Dzisiejszy dzień na Mistrzostwach Świata w szachach błyskawicznych pozostawia trochę do życzenia, ale jutro jeszcze przed nami 9 rund, więc wiele się może wydarzyć. Z radością zapraszam wszystkich sympatyków szachów do odwiedzenia Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, gdzie właśnie wystawiliśmy Puchar Świata! – pisał przed decydującym dniem rywalizacji wielicki arcymistrz. Jak widać dopiął swego, a do złota brakło niewiele.

Jan-Krzysztof Duda powtórzył swój sukces z 2018 roku, kiedy to w Sankt Petersburgu zdobył srebrny medal w mistrzostwach globu w szachach błyskawicznych. Warto pokreślić, że wtedy zwyciężył Norweg Magnus Carlsen, który tym razem zajął dopiero 12 miejsce. To bardzo sensacyjny wynik, zważywszy na to iż szachista z kraju Wikingów nie obronił tytułu zarówno w odmianie błyskawicznej, jak i w blitzu.