Nowe, wyższe mandaty weszły w życie!

Zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia 2022 roku, teraz za przekroczenie prędkości zapłacisz nawet do 3 tys złotych. Zmieniły się także kary za jazdę bez uprawnień i w innym systemie będą usuwane punkty karne! 

Długo przed sylwestrem 2021 mówiono już o podwyżkach mandatów. Mówiono o tym, że mało kogo z naszych rodaków będzie stać aby je zapłacić, głośno było także o tym, że rząd chce tym “załatać” dziurę w budżetach samorządów. Natomiast na Facebookowych fanpage i blogach policjantów pojawiały się informacje, że to bardzo dobra wiadomość, bo poprawi się sytuacja na polskich drogach.

– Bezpieczeństwo na polskich drogach. Temat, w którym tak wiele już powiedziano, rozpocznie się od nowa. O policjantach polujących na kierowców celem ratowania budżetu. O nieskuteczności kar w przypadku tragedii. O tym, że tuż za granicą da się przestrzegać przepisów. Nasza prośba. Policjanci nie mają prowizji od wystawionych mandatów. Nawet złotówka z grzywien i mandatów nie zasila budżetu Policji. Policjanci “nie lubią” nakładać manatów. Ale bardziej nie lubią jeździć do wypadków drogowych. Nie jest łatwo zapukać do drzwi żeby komuś powiedzieć, że ktoś bliski nie dojedzie. Jedźcie wolniej, ale zawsze na miejsce – można przeczytać w jednym z najnowszych postów Zarządu Głównego NSZZ Policjantów w serwie Facebook. Być może faktycznie, kierujący przestraszą się nowych, wyższych kar i zdejmą nogę z pedału gazu? Może statystyki wypadków w 2022 roku znacznie się zmniejszą? I być może, policjanci nie będą musieli już tak często, odwiedzać rodzin z smutną informacją?

Jednak to nie koniec zmian! Zmieniono także sposób usuwania punktów karnych, do 31 grudnia 2021 usuwały się one po upływie roku czasu, od momentu popełnienia wykroczenia drogowego. Jednak często winowajcy zdarzenia nie przyjmowali mandatu i sprawa była kierowana do sądu. A przy obecnym systemie sądownictwa, postępowanie mogło trwać bardzo długi i punkty mogły po prostu zostać usunięte, jeszcze przed prawomocnym wyrokiem. Wówczas od momentu popełnienia wykroczenia do prawomocnego wyroku sądu punkty karne były nieaktywne (lecz podlegały systemowi “usuwania”).

-“Cwaniakowanie z punktami opłacało się do 31.12.2021r.
Teraz punkty karne skasują się… 2 lata od momentu gdy ZAPŁACISZ MANDAT lub od momentu gdy ZAPADNIE PRAWOMOCNE ORZECZENIE SĄDU.
Jest to jedna z najlepszych zmian w przepisach.
Skończą się cwaniakowate próby przeciągania procesów. Ba! Teraz ktoś kto wie, że popełnił wykroczenie wręcz będzie chciał aby jak najszybciej zapłacić mandat po to aby już biegł ten okres do skasowania punktów. Skończy się celowa obstrukcja postępowania czy też szukanie kruczków mających na celu uniknięcie odpowiedzialności.” – Tłumaczy prowadzący Facebook’owej strony Psy Dają Głos. Czyli dopiero po zapłaceniu mandatu (przypominamy: mandat karny należy zapłacić w ciągu 7 dni od otrzymania go) lub po prawomocnym wyroku sądu rusza “zegar” i po upływie dwóch lat od tego momentu (zapłacie mandatu lub zapadnięciu wyroku) punkty zniknął z konta kierowcy.
Od 2022 roku obowiązuje jeszcze jedna bardzo ważna zmiana! Policjanci za wykroczenie z art. 94 KW, czyli jazdę bez uprawnień nie mogą już nałożyć mandatu (do 31 grudnia 2021 obowiązywał za to mandat w wysokości do 500zł) i teraz każde tego typu wykroczenie musi być skierowane do sądu. A sąd w tym wypadku ma prawo zakazać prowadzenia pojazdów mechanicznych do 10 lat! A następnym razem, jeżeli prowadzący w tym czasie, zostanie “złapany” na prowadzeniu pojazdu mechanicznego z zakazem prowadzenia takiego pojazdu podlega art. 244 KK, czyli -” art. 244 Kodeks Karny: Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu (…) prowadzenia pojazdów (…) podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”- w miejscu wykroczenia pojawia się przestępstwo. Dla lepszego zrozumienia: Więzienie grozi osobie, która już raz zostanie złapana na jeźdźcie bez uprawnień i gdy sąd nałoży zakaz prowadzenia pojazdów na okres X czasu i jeżeli w tym okresie ponownie zostanie złapana na prowadzeniu np. samochodu, grozić jej będzie do 5 lat więzienia.
Od 29 grudnia 2021 po internecie krąży taka tabela “nowych mandatów”:
Mandaty od 1 stycznia 2022 r. za przekroczenie dopuszczalnej prędkości:
Do 10 km – 50 zł
11-15- 100 zł
16-20 – 200 zł
21-25 – 300 zł
26-30 – 400 zł
31-40 – 800 zł
41-50 – 1000 zł
51-60 – 1500 zł
61-70 – 2000 zł
71 + – 2500zł (do 30000 zł gdy policja skieruje sprawę do sądu)
A za jazdę z telefonem w dłoni – 500 zł
– pisze na swoim Facebook’owym profilu Pan Mariusz Burdak.
Koniecznie dajcie znać w komentarzach co sądzicie o nowych mandatach oraz czy Wy lub ktoś z Waszych bliskich otrzymał już blankiet z wypisaną “nową kwotą”. Jednak pamiętajcie: Jeździcie ostrożnie, a o wysokości mandatów zawsze można podyskutować. Ustawę można zmienić lub zlikwidować, a nikogo z z zaświatów wrócić na ziemię, raczej się nie da.
Szerokości! 
Skomentuj post