TOPR ostrzega turystów. Warunki w górach coraz trudniejsze.

W ostatnich dniach obserwowaliśmy wiele informacji medialnych o śmiertelnych wypadkach w Tatrach. Teraz warunki są jeszcze trudniejsze, ze względu na ocieplenie. – Prosimy o rozsądne planowanie i ograniczenie aktywności do terenów o małym nastromieniu – ostrzega TOPR. 

– W dniu dzisiejszym w Tatry przyszło znaczne ocieplenie, co w połączniu z mżawką spowodowało zmoczenie starej pokrywy śnieżnej. W tej chwili w wyższych partiach panują ujemne temperatury i do rana mają ciągle spadać – informuje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Ratownicy podkreślają, że jutro 14 stycznia szlaki mogą być oblodzone. Warunki w związku z tym mogą ulec dalszemu pogorszeniu, a już teraz są trudne.

TOPR informuje także, że obecnie w Tatrach pokrywa śnieżna jest na tyle mała, że nadal wystają kamienie. – Przy tych warunkach ewentualne upadki/poślizgnięcia w stromszym terenie mogą się kończyć tragicznie – ostrzegają ratownicy, przypominając o śmiertelnych wypadkach, jakie miały miejsce w ostatnich dniach w okolicy Gerlachu, a także Jarząbczej Dolinie. -Prosimy o rozsądne planowanie i ograniczenie aktywności do terenów o małym nastromieniu. Przy okazji przypominamy, że raczki to nie raki i nie nadają się one to poruszania w terenie wysokogórskim.

Skomentuj post