Wadowice dbają o bezpieczeństwo seniorów

8 stycznia policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach uczestniczyli w spotkaniu z seniorami. Jego celem było uświadomienie osobom starszym, jakimi metodami posługują się przestępcy oraz jak ustrzec się przed oszustwem czy kradzieżą.

Poczucie bezpieczeństwa to jeden z głównych czynników wpływających na jakość życia mieszkańców. Współdziałanie społeczeństwa z Policją w tym zakresie jest bardzo ważne. Dlatego też w ostatnią sobotę (8 stycznia br.) w spotkaniu świąteczno – noworocznym dla seniorów, zorganizowanym przez Radę Osiedla nr 8 w Wadowicach na os. Kopernika udział wzięli Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji oraz policjanci Rewiru Dzielnicowych. Spotkanie odbyło się w salkach katechetycznych Kościoła św. Piotra Apostoła w Wadowicach.

Spotkanie policji i seniorów miało na celu zapoznanie starszych osób ze skutecznymi metodami zapobiegającymi negatywnym zjawiskom, takim jak oszustwa czy kradzieże, a także podniesienie ich świadomości z zakresu własnego bezpieczeństwa. Policjanci skupili się na przypomnieniu o oszustwie metodą ”na wnuczka”, „na policjanta”, „na sprzedawcę perfum” czy też „na pracowników opieki społecznej”.

Podczas spotkania mundurowi odpowiadali również na pytania seniorów – zarówno te związane z tematyką spotkania jak i innymi problemami, które nurtują ludzi starszych, a mają bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo. Na koniec spotkania funkcjonariusze w ramach działań „Bezpieczny senior” przekazali gościom ulotki z podstawowymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa oraz wykazem alarmowych numerów telefonów,  a także magnesy.

RADY DLA SENIORÓW

Zanim otworzysz drzwi:

 • Spójrz przez wizjer w drzwiach lub przez okno – kto to?
 • Jeśli nie znasz odwiedzającego – spytaj o cel jego wizyty, zapnij łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujesz się na otwarcie drzwi) oraz poproś o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej.
 • W razie wątpliwości umów się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub odpowiedniej instytucji wiarygodność odwiedzającego.
 • Jeżeli gość staje się natarczywy, zadzwoń po policję lub zaalarmuj otoczenie. Postaraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów np. wygląd nieznajomego, numery i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechał.
 • Jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu, najlepiej aby towarzyszyli Tobie sąsiedzi, znajomi.

Będąc w domu przestrzegaj podstawowych zasad:

 • Nie przekazuj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów
 • Nie przechowuj w mieszkaniu dużych kwot pieniędzy ani wartościowych przedmiotów, a zwłaszcza w tzw. typowych miejscach (szafki kuchenne, bieliźniarki, barek itp.)
 • Nie informuj nikogo, którego dnia otrzymujesz emeryturę lub rentę, ile masz oszczędności i gdzie je przechowujesz.

Jeśli jesteś poza domem:

 • Unikaj miejsc mało uczęszczanych, tzw. skrótów, szczególnie w porze wieczorowo – nocnej.
 • Nie noś ze sobą dużych kwot pieniędzy – jeżeli już musisz, postaraj się, aby towarzyszył Tobie ktoś z rodziny bądź znajomych.
 • Bądź uważny, kiedy wokół Ciebie nagle, bez powodu, zrobi się tłoczno – to często używana przez kieszonkowców metoda odwracania uwagi (stosowana w tramwajach, autobusach, sklepach).
 • Gdybyś został zaatakowany – rób to, co każe Tobie napastnik, oddaj mu wszystkie przedmioty, których zażąda. Nie walcz z przestępcą. Najważniejsze jest Twoje zdrowie i życie.
 • Nie izoluj się – nie trać więzi z rodziną i przyjaciółmi.
 • będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki;

Źródło: malopolska.policja.gov.pl

Skomentuj post