Jak zostać mistrzem?

Tytuł Mistrza Świata to marzenie wielu osób. Mistrzem jest m.in. złoty medalista olimpijski w Tokio Dawid Tomala, Bogusław ‘BOGO’ Ufir w wyciskaniu leżąc, a Kamil Stoch i Adam Małysz w skokach narciarskich. Każda z tych osób włożyła multum pracy aby osiągnąć tytuł Mistrza Świata. Jak oni (i nie tylko oni) to zrobili? Czy jest jakiś wzór na mistrzostwo

Bożena Jankowska w swoim artykule “Sukces czy mistrzostwo?” tłumaczy dokładnie czym są te dwa pojęcia i jak je osiągnąć – Otóż wg encyklopedii PWN  sukces to „pomyślny wynik jakiegoś przedsięwzięcia, osiągnięcie zamierzonego celu”, zaś mistrz to „ najwyższy stopień w hierarchii rzemieślniczej”. Zatem mistrzostwo osiąga ktoś, kto ma najwyższy poziom wiedzy i umiejętności w określonej dziedzinie. Zarówno sukces jak i mistrzostwo związane są z efektywnością działania, czyli  miarą skuteczności w osiąganiu celów. Zapewne dlatego z badań naukowych i życiowego doświadczenia wynika, że sukces to rezultat mistrzostwa, a mistrzostwo to owoc wytrwałej pracy – czytamy w tekście. Tak więc można powiedzieć, że jedno wynika z drugiego.

Bogusława ‘BOGO’ Ufira – Mistrza Świata w wyciskaniu leżąc (o którym pisałem już wcześniej – link do artykułu o niezwykłym sportowcy znajduje się TUTAJ) zawsze spotykałem na siłowni, gdzie ciężko pracował nad swoją formą. Starannie wykonywał ćwiczenia, wielokrotnie poprawiał chwyt sztangi oraz ułożenie nóg. Przede wszystkim podkreślał, że najważniejsze są drobiazgi, bo “diabeł tkwi w szczegółach”! Wiele razy opowiadał mi, jak dana partia mięśni odpowiada za inną, która bezpośrednio ma wpływ na wyciśnięty ciężar. Łatwo można zauważyć, że ten człowiek wiele czasu poświęcił na edukację i samokształcenie, już nawet nie wspominając o licznych ćwiczeniach i treningach oraz nastawieniu mentalnym (o tzw. “głowie” opowiem w innym artykule, bo to co się dzieje w głowie sportowca jest bardzo ważne).

Należy pamiętać, że sukces i mistrzostwo to tylko i wyłącznie nasza zasługa -“Sukces to nie cel wyznaczony przez innych, sukces to osiągnięcie tego na co sami sobie zapracujemy dla własnej satysfakcji. Jest tylko jeden składnik jakiego potrzebujemy, jest to motywacja.”- tłumaczy Wiktoria Monczak, redaktor portalu “Tylko Kobiecy Futbol”.  Słowa redaktor tylko potwierdzają wcześniejsze stwierdzenie, że ważną kwestią jest odpowiednie nastawienie mentalne.
Można powiedzieć, że matematycznym wzorem na mistrzostwo i sukces jest mądra praca + motywacja. Warto jednak zauważyć, że osiągając mistrzostwo, musimy zmierzyć się z wieloma problemami i kryzysami m.in. takimi jaki teraz przechodzi legenda skoków narciarskich – Kamil Stoch. Aby nie rozczarować się już na samym początku drogi po sukces, musimy uświadomić sobie, że nie będzie łatwo.
Tak wygląda osiąganie sukcesów i zdobywanie tytułów mistrza w sporcie. Powyższe przemyślenia mają także swoje odzwierciedlenie w biznesie, pracy, czy w życiu prywatnym.
———
Autor:
Kamil Szynal 
Licealista, bloger, pasjonata historii najnowszej i rekonstruktor historyczny. Redaktor portalu M jak Małopolska i Sucha24.
Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.