Szkolenie Małopolskich Terytorialsów

Obecnie trwa szkolenie żołnierzy 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach szkoleń w Stałym Rejonie Odpowiedzialności oraz tzw. “szesnastka” i “ósemka” – nowo wcielonych Terytorialsów w ramach programu “Ferie z WOT”. 

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty i najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych, który pozwala bez problemu łączyć życie prywatne, edukację, karierę ze służbą wojskową. Dlatego Wojsko Polskie wychodząc na przeciw oczekiwaniom uczniów i nauczycieli od paru lat prowadzi program “Ferie z WOT”, czyli szesnastodniowe szkolenie wojskowe, przygotowujące do WOT zakończone przysięgą w czasie ferii zimowych. Obecnie nowi żołnierze 11MBOT uczą się podstaw żołnierskiego rzemiosła, czyli m.in.: kroku marszowego, obsługi nowoczesnego karabinka MSBS GROT, taktyki, pierwszej pomocy oraz musztry itp.

Natomiast w tym samym czasie, w górskim Stałym Rejonie Odpowiedzialności odbywa się szkolenie narciarskie. – Terytorialsi w Kluszkowcach doskonalą swoje umiejętności narciarskie oraz przeszli szkolenie z zakresu ratownictwa górskiego pod okiem ratowników Grupy Podhalańskich GOPR  Informuje Wojskowa Komenda Uzupełnień w Nowym Targu na swoim facebookowym profilu. 11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej musi być gotowa do działań na stoku, w terenie górskim, jak i pagórkowatym – jest to element wyróżniający “naszą” Brygadę spośród reszty 16 Brygad WOT.

Nowo wcieleni żołnierze 11MBOT swoje szkolenie zakończą końcem ferii uroczystym złożeniem przysięgi wojskowej, a Terytorialsi szkolący się na stoku powrócą do swoich codziennych zajęć i będą oczekiwać na kolejne szkolenie bądź wezwanie do stawiennictwa, bo są ZAWSZE GOTOWI, ZAWSZE BLISKO!

Zdjęcia: WKU Nowy Targ i WKU Tarnów

 

 

———
Autor:
Kamil Szynal 
Licealista, bloger, pasjonata historii najnowszej i rekonstruktor historyczny. Redaktor portalu M jak Małopolska i Sucha24.