Małopolski akcent w Paszportach Polityki 2021!

Wiemy już kto dołączył grono najwybitniejszych twórców polskiej kultury! W dniu 18 stycznia 2022 wręczono już po raz 29. nagrody kulturalne – Paszporty POLITYKI. Galę rozdania nagród można było śledzić on-line lub na żywo na antenie TVN. Nagrodzono twórców w siedmiu kategoriach za ich dokonania z 2021 roku.

Paszporty POLITYKI wręczane są w siedmiu kategoriach:

 • film
 • teatr
 • sztuki wizualne
 • literatura
 • muzyka poważna
 • muzyka popularna
 • kultura cyfrowa

Co roku (począwszy od 2002 roku) przyznawana jest też nagroda specjalna – tytuł Kreatora Kultury. Nagroda ta nie podlega nominacjom i jest przyznawana wybitnym osobistościom polskiej kultury, których praca miała wpływ na rozwój i popularyzację polskiej kultury.

W latach minionych otrzymali go m.in.:

 • Olga Tokarczuk
 • Bożena i Lech Janerkowie
 • Krystyna Janda
 • Agnieszka Holland
 • Andrzej Wajda
 • Tadeusz Różewicz
 • Maria Janion
 • Krzysztof Penderecki

Szczegółową listę z danymi laureatów i laureatek nagrody we wszystkich kategoriach od początku istnienia konkursu znaleźć można pod tym adresem.

W związku z trwającą pandemią, kolejny raz gala odbywała się w formule hybrydowej. W ostatnich miesiącach covid-19 też wielokrotnie mieszał szyki twórcom, a działalność estradowa musiała być ograniczona. Wsparcie, które w tym czasie docierało do twórców wielokrotnie okazywało się zbyt małe.
Jak pisze Bartek Chaciński – szef działu kultury w Polityce – „Najważniejszym, co wypełniało czas ludzi kultury – poza samym tworzeniem – była jednak po raz kolejny dyskusja o ich warunkach bytowych i ustawowym umocowaniu uprawnień artystów. Do obiecywanego przez ministra kultury na koniec roku 2020 wprowadzenia projektu odpowiedniej ustawy do Rządowego Centrum Legislacji doszło dopiero w maju 2021 r., później utknął na etapie konsultacji publicznych. I wszystko wskazuje na to, że łatwiej będzie wyhamować pandemię, niż uregulować status zawodowy artysty”.

Wśród nominowanych w edycji 2021 znaleźli się:

Film: Łukasz Grzegorzek, Łukasz Ronduda, Aleksandra Terpińska
Teatr: Iga Gańczarczyk, Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima, Dominik Strycharski
Literatura: Łukasz Barys, Elżbieta Łapczyńska, Grzegorz Uzdański
Sztuki wizualne: Archiwum Protestów Publicznych, Jana Shostak, Mikołaj Sobczak
Muzyka poważna: Piotr Alexewicz, Teoniki Rożynek, Rafał Ryterski
Muzyka popularna: Ralph Kaminski, Paweł Szamburski, Ifi Ude
Kultura cyfrowa: Marcin Borkowski, Tomasz Konrad Ostafin, Anshar Studios

Za osiągnięcia artystycznie w 2021 roku nagrody otrzymali:
Film: Aleksandra Terpińska

Teatr: Dominik Strycharski
Literatura: Łukasz Barys
Sztuki wizualne: Jana Shostak i Mikołaj Sobczak
Muzyka poważna: Teoniki Rożynek
Muzyka popularna: Ralph Kaminski
Kultura cyfrowa: Tomasz Konrad Ostafin

Przyznano też nagrodę w kategorii Kreator Kultury, którą w aktualnej edycji uhonorowano Katarzynę Nosowską. W uzasadnieniu wyboru artysty napisano, że jest to nagroda za “wielokrotne odświeżanie swojego stylu, odwagę wchodzenia na nowe ścieżki, otwieranie nowych przestrzeni dla siebie i innych. Za pozostawianie drogowskazów dla jeszcze młodszej generacji artystek. Za jedną z najbardziej spełnionych obietnic własnej drogi artystycznej w polskiej kulturze ostatnich trzech dekad”. Warto zwrócić uwagę na fakt, że Katarzyna Nosowska była laureatką pierwszej edycji Paszportów Polityki w roku 1993 w kategorii Rock-Pop-Estrada. Jest to jednocześnie drugi taki przypadek (obok Olgi Tokarczuk) w historii konkursu, gdzie niegdysiejszy laureat odbiera wyróżnienie jako Kreator Kultury.

W bieżącym roku wręczono ponownie wyróżnienie za działalność w sieci. Otrzymali ją Małgorzata Płysa i Mat Schulz (twórcy Unsound Festival). Pierwszy raz nagrodę w kategorii kultura zdalna wręczono w edycji 2020. Odebrał ją wtedy Artur Liebhart, dyrektor Millennium Docs Against Gravity – festiwalu, który z powodzeniem został zrealizowany online i wytyczył szlak innym organizatorom takich imprez w kraju i na świecie.

Tegoroczne rozdanie nagród miało reż swój małopolski wątek. Stało się to za sprawą Jany Shostak (ukończyła studia licencjackie na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie) oraz Teoniki Rożynek (urodziła się i rozpoczęła przygodę z nauką gry na skrzypcach w Krakowie).

fot. Teodor Klepczyński/Polityka

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.