Małopolski akcent w Paszportach Polityki 2021!
Wiemy już kto dołączył grono najwybitniejszych twórców polskiej kultury! W dniu 18 stycznia 2022 wręczono już po raz 29. nagrody kulturalne – Paszporty POLITYKI. Galę rozdania nagród można było śledzić on-line lub na żywo na antenie TVN. Nagrodzono twórców w siedmiu kategoriach za ich dokonania z 2021 roku.
Paszporty POLITYKI wręczane są w siedmiu kategoriach:
- film
- teatr
- sztuki wizualne
- literatura
- muzyka poważna
- muzyka popularna
- kultura cyfrowa
Co roku (począwszy od 2002 roku) przyznawana jest też nagroda specjalna – tytuł Kreatora Kultury. Nagroda ta nie podlega nominacjom i jest przyznawana wybitnym osobistościom polskiej kultury, których praca miała wpływ na rozwój i popularyzację polskiej kultury.
W latach minionych otrzymali go m.in.:
- Olga Tokarczuk
- Bożena i Lech Janerkowie
- Krystyna Janda
- Agnieszka Holland
- Andrzej Wajda
- Tadeusz Różewicz
- Maria Janion
- Krzysztof Penderecki
Szczegółową listę z danymi laureatów i laureatek nagrody we wszystkich kategoriach od początku istnienia konkursu znaleźć można pod tym adresem.
Wśród nominowanych w edycji 2021 znaleźli się:
Film: Łukasz Grzegorzek, Łukasz Ronduda, Aleksandra Terpińska
Teatr: Iga Gańczarczyk, Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima, Dominik Strycharski
Literatura: Łukasz Barys, Elżbieta Łapczyńska, Grzegorz Uzdański
Sztuki wizualne: Archiwum Protestów Publicznych, Jana Shostak, Mikołaj Sobczak
Muzyka poważna: Piotr Alexewicz, Teoniki Rożynek, Rafał Ryterski
Muzyka popularna: Ralph Kaminski, Paweł Szamburski, Ifi Ude
Kultura cyfrowa: Marcin Borkowski, Tomasz Konrad Ostafin, Anshar Studios
Teatr: Dominik Strycharski
Literatura: Łukasz Barys
Sztuki wizualne: Jana Shostak i Mikołaj Sobczak
Muzyka poważna: Teoniki Rożynek
Muzyka popularna: Ralph Kaminski
Kultura cyfrowa: Tomasz Konrad Ostafin
Przyznano też nagrodę w kategorii Kreator Kultury, którą w aktualnej edycji uhonorowano Katarzynę Nosowską. W uzasadnieniu wyboru artysty napisano, że jest to nagroda za “wielokrotne odświeżanie swojego stylu, odwagę wchodzenia na nowe ścieżki, otwieranie nowych przestrzeni dla siebie i innych. Za pozostawianie drogowskazów dla jeszcze młodszej generacji artystek. Za jedną z najbardziej spełnionych obietnic własnej drogi artystycznej w polskiej kulturze ostatnich trzech dekad”. Warto zwrócić uwagę na fakt, że Katarzyna Nosowska była laureatką pierwszej edycji Paszportów Polityki w roku 1993 w kategorii Rock-Pop-Estrada. Jest to jednocześnie drugi taki przypadek (obok Olgi Tokarczuk) w historii konkursu, gdzie niegdysiejszy laureat odbiera wyróżnienie jako Kreator Kultury.
W bieżącym roku wręczono ponownie wyróżnienie za działalność w sieci. Otrzymali ją Małgorzata Płysa i Mat Schulz (twórcy Unsound Festival). Pierwszy raz nagrodę w kategorii kultura zdalna wręczono w edycji 2020. Odebrał ją wtedy Artur Liebhart, dyrektor Millennium Docs Against Gravity – festiwalu, który z powodzeniem został zrealizowany online i wytyczył szlak innym organizatorom takich imprez w kraju i na świecie.
Tegoroczne rozdanie nagród miało reż swój małopolski wątek. Stało się to za sprawą Jany Shostak (ukończyła studia licencjackie na Wydziale Intermediów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie) oraz Teoniki Rożynek (urodziła się i rozpoczęła przygodę z nauką gry na skrzypcach w Krakowie).
fot. Teodor Klepczyński/Polityka