Obchody 77 rocznicy Marszu Śmierci (ZDJĘCIA, FILM)

Dzień 17 stycznia 1945 roku wpisał się tragicznie na karty historii. Tuż po apelu rozpoczął się ewakuacyjny “Marsz Śmierci” z obozów KL Auschwitz. Dla wielu z 67 tysięcy wygłodzonych i chorych więźniów była to ostatnia życiowa droga. W środę 19 stycznia na cmentarzu w Brzeszczach przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oddali hołd ofiarom w 77 rocznicę tych smutnych wydarzeń. 

17 stycznia 1945 roku po ostatnim obozowym apelu, do którego stanęło ponad 67 tysięcy osób, rozpoczęła się ewakuacja więźniów i więźniarek kompleksu obozów KL Auschwitz. Więźniarski exodus był ostatnią drogą dla wielu wygłodzonych i chorych. W 77. rocznicę tych wydarzeń pamięć ofiarom oddali przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, reprezentanci organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy. Znicze kwiaty złożył także Burmistrz Radosław Szot wraz z Radnymi Gminy Brzeszcze.

– W dniach od 17 – 21 stycznia główna drogą przez Brzeszcze przeszło około 25 tysięcy więźniów. W tej kolumnie znajdowali się również więźniowie z podobozów z naszej miejscowości KL Auschwitz-Bór/Budy i KL Auschwitz-Jawischowitz. Wielu z tej kilkudziesięciotysięcznej grupy więźniarskiej nie wytrzymało już na początku tej długiej morderczej i trudnej pieszej trasy. Zginęli oni z wycieczenia bądź kul SS-manów. – przypominają przedstawiciele Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, organizatora dzisiejszych uroczystości.

19 stycznia 1945 roku niemiecki Burmistrz Brzeszcz nakazał mieszkańcom pochowanie zwłok zmarłych więźniów leżących na trasie ewakuacji począwszy od Rajska przez Brzeszcze aż po koniec Jawiszowic – zebrali 18 ciał kobiet i mężczyzn. Brzeszcze stały się miejscem pochówki i pierwszej zbiorowej mogiły ofiar ewakuacyjnego Marszu Śmierci. Następna mogiła/upamiętnienie znajduje się w miejscowości Miedzna.

Na cmentarzu w Brzeszczach są pochowani następujący więźniowie byłego kompleksu niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz :

174315 KOHN ALFRED więzień żydowski
190325 SAUER BALTHASAR więzień katolik
190851 WERNER RICHARD więzień żydowski
69959 GERST (brak danych) więzień żydowski
16149 (mężczyzna brak danych)
……… WEISS ANNA więźniarka żydowska
A22322 ( kobieta brak danych) więźniarka żydowska
A26059 ( kobieta brak danych) więźniarka żydowska
A27174 ( kobieta brak danych) więźniarka żydowska
DWÓCH NIEZIDENTYFIKOWANYCH WIĘŹNIÓW
SIEDEM NIEZIDENTYFIKOWANYCH WIĘZNIAREK

Cześć Ich pamięci !!!

fot. Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau