Antonina Bukowska-Lekka nagrodzona w międzynarodowym konkursie fotograficznym

Antonina Bukowska-Lekka pochodząca z Bochni została laureatką w międzynarodowym konkursie „Monovisions Photography Awards 2021”. Jej zdjęcie zatytułowane „Pokolenia” otrzymało trzecią nagrodę w kategorii zdjęć pojedynczych „Conceptual”.

Jak mówi autorka wyróżnionego zdjęcia, fotografia powstała w 2020 roku.

– Pomysł na zdjęcie pokoleniowe wyszedł dość spontanicznie – mam dość dużą rodzinę i od zawsze lubiłam zbierać rodzinne wspomienia na zdjęciach. Okazja i koncepcja zdjęcia wyszła dzięki pięknej rocznicy urodzin moich dziadków – w 2020 roku Babcia obchodziła 80, a Dziadek 85 urodziny, z tej okazji warto było pomyśleć o specjalnym prezencie. Właśnie dzięki moim dziadkom i organizowanych przez nich spotkaniach rodzinnych cała nasza familia widuje się regularnie, więc dość szybko pojawiła się okazja, żeby sfotografować wszystkie generacje w jednym miejscu – poinformowała w rozmowie z redakcją Bochnianin.pl Antonina Bukowska-Lekka.

– Podczas przyjęcia urodzinowego babci ustawiłam w rogu pokoju przenośne studio i lampy, zapraszając wszystkich po kolei do pamiątkowego zdjęcia. Większość członków rodziny nie kryła zdziwienia, kiedy zamiast tradycyjnego ujęcia przodem do aparatu prosiłam o ujęcia z profilu. Nie zdziwiła mnie ich reakcja, ale zaskoczyło mnie zaufanie do mojego nietypowego pomysłu i zaangażowanie rodziny w zabawę w mini studio w trakcie przyjęcia.

Każde ze zdjęć powstało jako odrębny kadr. Następnie w trakcie obróbki każda z postaci została obrysowana i ustawiona w kolejności pokoleniowej.

– Zadanie wydawało mi się proste, jednak wymagająca obróbka zajęła ponad pół roku i zdjęcie okazało się być idealnym prezentem pod choinkę dla dziadków. Byli pierwszymi, którzy zobaczyli gotowe zdjęcie: wydrukowane na piance o szerokości 70cm i idealnie prezentujące wszystkich, którzy tyle im zawdzięczają – mówi autorka.

– Dumna ze swojego portretu rodzinnego babcia od razu przyniosła gwóźdź i młotek , żeby zdjęcie mogło zawisnąć w salonie. Myślę, że ten moment był dla mnie największą nagrodą i z sentymentem będę do niego wracać – podkreśla.

Na konie swojej wypowiedzi dodaje: – Fakt docenienia na arenie międzynarodowej jest jedynie dla mnie poklepaniem po plecach, że zdjęcie podoba się też osobom nie patrzącym na nie przez aspekt osobisty, tylko czysto wizualny i techniczny, co dla każdego fotografa też jest istotną kwestią.

W konkursie Monovisions Photography Awards 2021 nagrodę otrzymało zdjęcie przedstawiające żeńską część rodziny, ale jak informuje autorka, powstała również analogiczna fotografia portretująca męską część rodziny.

Redakcja M jak Małopolska gratuluje autorce pomysłu oraz zdobytej nagrody i życzy kolejnych sukcesów fotograficznych.

fot. Monovisions Photography Awards

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.