Kraków dofinansuje in vitro

Jak zapowiadają eksperci, już w połowie marca ruszyć ma „Gminny program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Krakowa”.

21 stycznia br. ogłoszono konkurs ofert na realizację tego zadania. To dobra wiadomość dla par, które zmagają się z niepłodnością, gdyż będą ne mogły skorzystać z leczenia dofinansowanego przez miasto.

Na dzień dzisiejszy przewiduje się, iż z programu będzie mogło skorzystać ok. 200 par. Wszystko jednak zależy od ostatecznej wyceny realizowanych świadczeń. Miasto na ten cel chce przeznaczyć w 2022 roku kwotę 1 mln złotych.

Z programu będą mogli skorzystać mieszkańcy Krakowa, którzy spełnią również dodatkowe kryteria. Jednym z nich będzie wiek kobiety – musi się mieścić w przedziale 20–42 lata. Konieczne będzie też spełnienie określonych ustawą warunków podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego.

Każda z zakwalifikowanych do programu par będzie miała prawo do dofinansowania jednej, zindywidualizowanej procedury zapłodnienia pozaustrojowego lub jednej procedury adopcji zarodka. Dodatkowo pary będą miały także możliwość skorzystania z bezpłatnej konsultacji psychologicznej u specjalisty specjalizującego się w dziedzinie niepłodności.

Jak wynika z danych prezentowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), niepłodność dotyka 10–12 proc. populacji społeczeństw w krajach wysokorozwiniętych. Dane dotyczące Polski publikowane przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) szacuje, że niepłodność dotyczy bezpośrednio nawet 1,5 mln polskich par, co stanowi około 1/5 społeczeństwa w wieku reprodukcyjnym.

Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie www.krakow.pl.