Umawiał się w celach matrymonialnych i oszukiwał “na policjanta”

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zatrzymali 47-letniego mężczyznę, który podając się za policjanta, zastraszył i okradł dwie kobiety. Zatrzymanemu postawiono zarzuty przywłaszczenia funkcji publicznej, ale odpowie również za groźby, oszustwo i rozbój.

W połowie stycznia br. 47-letni mieszkaniec Skawiny zakupił w internecie replikę policyjnej odznaki. Postanowił zrobić z niej niecny użytek. Już 17 stycznia br. umówił się w jednym z mieszkań na terenie krakowskiej Olszy na odpłatne spotkanie towarzyskie z kobietą, której anons znalazł w Internecie. Po przybyciu na miejsce spotkania, przedstawił się gospodyni jako policjant. Pokazał towarzyszce fałszywą odznakę policyjną i poinformował ją, że zamieszczanie tego typu anonsów w sieci jest nielegalne, a także, że grozi jej za to mandat i wydalenie z kraju. Zażądał od niej również wydania pieniędzy „za milczenie”. Wystraszona kobieta przekazała oszustowi pieniądze w kwocie ponad 2 tys. złotych.

Już dzień później – 18 stycznia br., stosując podobny model działania, 47-latek zastraszył mieszkankę krakowskich Rakowic. Ta jednak nie chciała „współpracować”, więc przemocą zabrał jej 900 złotych jako należność za rzekomy mandat.

Informacja, że mężczyzna podający się za fałszywego mundurowego zastrasza i okrada kobiety, dotarła do krakowskich funkcjonariuszy. Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, ustalili, że „przebieraniec” to prawdopodobnie 47-letni mieszkaniec Skawiny. Kryminalni pojechali pod wytypowany adres.

Po przybyciu na miejsce pod wskazanym adresem zastali podejrzanego. Policjanci dokonali przeszukania mieszkania 47-latka, które pozwoliło na znalezienie i zabezpieczenie m.in. fałszywej odznaki policyjnej, którą okazywał pokrzywdzonym podejmując „czynności służbowe”.  Mężczyznę zatrzymano i przewieziono do Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

22 stycznia br. sąd przychylił się do wniosku Prokuratury Rejonowej Kraków-Śródmieście Zachód i zastosował wobec zatrzymanego 3-miesięczny, tymczasowy areszt. W późniejszym czasie może on zostać przedłużony aż do czasu wyjaśnienia sprawy w sądzie.

Lista przewinień, których dopuścił się mieszkaniec Skawiny jest długa. Odpowie on za przywłaszczenie funkcji publicznej (podszywanie się za policjanta), kierowanie gróźb, oszustwo oraz rozbój. Za powyższe przestępstwa 47-latkowi grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

Źródło: malopolska.policja.gov.pl

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.