Park Krakowian pamiątką narodzin dziecka

Mówi się, że prawdziwy mężczyzna powinien spłodzić syna, wybudować dom i zasadzić drzewo. O ile na biologię i naturę wpływ mamy niewielki, na budowę domu mogą nie pozwolić warunki finansowe, to już posadzenie drzewa dla upamiętnienia narodzin dziecka jest zdecydowanie łatwiejsze.

Chcesz upamiętnić moment narodzin twojego dziecka? Weź udział w organizowanej każdego roku przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie akcji Park Krakowian.

Akcja zainspirowana przez mieszkańców, pierwszy raz odbyła się w 2017 roku. Jej efektem było posadzenie przez krakowskie rodziny 205 drzew przy ul. Ks. Józefa. Powstał wtedy pierwszy Park Krakowian, który dzięki zaprojektowanym w odpowiedni sposób nasadzeniom w przyszłości stanie się pełnowartościowym parkiem. Zostanie on wzbogacony o infrastrukturę towarzyszącą taką jak ławki, czy kosze.

Akcja organizowana jest corocznie wiosną bądź jesienią.

Aby wziąć w niej udział, wystarczy zarejestrować się przez uruchamiany cyklicznie formularz do zapisów dostępny na stronie www.zzm.krakow.pl.

Drzewo można posadzić dla każdego dziecka, które nie ukończyło 18 roku życia. Istnieje możliwość zamontowania tabliczki z imieniem, nazwiskiem i datą urodzenia dziecka. Drzewo może również pozostać “bezimienne”. Wyboru wariantu dokonuje się podczas wypełniania formularza zgłoszeniowego.

Udział w akcji jest bezpłatny. Finansowanie akcji leży po stronie Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, który finansuje drzewa oraz umieszczane na nich tabliczki.

W myśl zasady, że jedno drzewo posadzone samodzielnie, jest nam droższe niż las posadzony przez innych, krakowianie podczas wydarzenia sadzą drzewa własnoręcznie wraz ze swoimi pociechami.

Już pierwsze edycje wydarzenia pokazały, że Park Krakowian to inicjatywa, która zyskała aprobatę mieszkańców. Wielu z nich z niecierpliwością czeka na wyznaczenie kolejnych lokalizacji i możliwość zapisania się na sadzenie drzew dla swoich pociech.

Można powiedzieć, że jest to zieleń, która łączy, a jej powstanie to nie tylko sam proces sadzenia, ale również wspaniałe wydarzenie dedykowane krakowskim rodzinom.

Sadzenie drzew po narodzinach dziecka to wielowiekowa tradycja, a Parki Krakowian są jej namiastką, którą udało się wspólnie stworzyć mieszkańcom i organizatorom akcji.

Dotychczasowe edycje wydarzenia pozwoliły na utworzenie Parków Krakowian w pięciu lokalizacjach:

  1. Ks. Józefa – 205 drzew
  2. Rybna – 174 drzewa
  3. Falista – 326 drzew + 149 drzew
  4. Ptaszyckiego – 500 drzew
  5. Puszkarska – 50 drzew + 36 drzew

fot. ZZM w Krakowie

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.