PRL w świecie cyberpunk’a?

PRL w świecie cyberpunk’a – brzmi to dość niedorzecznie i strasznie. Czyżby walka naszych dziadków poszła na marne? Żołnierzy Wyklętych,  działaczy Solidarności i opozycjonistów oraz więźniów politycznych?! Spokojnie… To tylko fikcja, o której przeczytacie w książce „Teoria Konspiracji” autorstwa Michała Frąckiewicza!  

“Teoria Konspiracji” to książka thriller science fiction osadzona w cyberpankowej komunie, która będzie miała premierę niebawem, bo już w lutym 2022! Akcja książki miejsce w 2028r. w Polsce Rzeczypospolitej Ludowej, a powieść podejmuje ponadczasowy temat postaw wobec ucisku oraz ceny, którą warto ponieść w walce o osobistą wolność oraz inwigilacji, katastrofy klimatycznej i postprawdy.

W książce spotkacie trzech głównych bohaterów, którzy wywodzą się z różnych środowisk oraz reprezentują różne postawy:

“Henryk Pokutnik jest kafkowskim trybikiem biurokracji o niestabilnej osobowości, który przez przypadek ma szanse odegrać rolę koła zamachowego dziejów.

Kapitan Rozwadowski to członek Służby Bezpieczeństwa, zmagający się ze swoją przeszłością. Uprowadzony przed laty z opozycyjnej rodziny, stracił młodość, ucząc się żyć zgodnie z ascetycznym kodeksem nowej esbeckiej elity. Jego oportunistyczna strategia przetrwania zostanie wystawiona na próbę, kiedy pozna tajemnice swoich przełożonych.   

Porucznik Smiertin pracuje w wywiadzie wojskowym i jest wiernym sługą Partii, który za najwyższe dobro uważa obronę swojej rodziny i żołnierskie obowiązki.” – można przeczytać na oficjalnej stronie internetowej autora PRL2028.

Jednak w książce jest jeszcze czwarty główny bohater – jest to świat przedstawiony w utworze. W “realu” mamy jeden wspólny internet: Taki sam w Polsce, Francji, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych oraz Rosji. Wyobraźcie sobie, że Pan Michał Frąckiewicz w kreacji świata założył, że internet zostanie wynaleziony, ale powstaną dwie całkowicie oddzielne sieci! Wolny i niepodległy internet po stronie NATO oraz propagandowa, zafałszowana i podlegająca inwigilacji sieć Układu Warszawskiego. Zatem walka o wolność przenosi się z świata realnego i barykad na strony www!

Trzeba przyznać, że zapowiedzi książki są niesamowite, a stworzone Uniwersum PRL 2028, który jest projektem multimedialnym, powoduje wielkie WOW! Mamy tu do czynienia z stworzeniem “nowego świata”, niczym w “Hobbicie” lub “Władcy Pierścieni” Tolkina. Zatem poza jedną główną historią (tych trzech postaci) w przyszłości Pan Frąckiewicz będzie mógł do tego świata “włożyć” nowe postacie, które będą miały inne cele, marzenia i pragnienia.

Jak można zauważyć, autor opiera się na kreacji świata – zresztą sam na swojej stronie internetowej, pisze iż uniwersum jest swojego rodzaju bohaterem. Można powiedzieć, że autor skupia się na zaprezentowaniu różnych postaw i myśli ludzi w kraju XXI wieku opanowanym przez komunistów.

Subiektywnie patrząc:
Ta opowieść otwiera nowe “drzwi”, jest czymś innym niż dotychczas i siłą rzeczy zaprezentuje inne postawy społeczeństwa w obliczu ucisku oraz okupacji (w tym przypadku komunistycznej) niż dotychczas zaprezentowano w innych dziełach umiejscowionych w uniwersum cyberpunk’a lub okresu komunizmu. Dodatkowo zdecydowanie na plus powoduje wprowadzenie technologii z XXI wieku jaką dziś znamy, czyli internetu. Zatem bohaterowie książki prawdopodobnie będą musieli zmierzyć się z podsłuchami w telefonach komórkowych (smartfonach?), radiach samochodowych oraz inwigilacji w sieci internetowej – a być może ruch oporu będzie próbował połączyć się z “wolnym internetem”, który ma swoją siedzibę po stronie NATO?

Tyle można się domyślać, z pewnością ta opowieść spowoduje trzęsienie ziemi na rynku wydawniczym oraz wśród autorów dzieł w tematyce sci-fi. My jako redakcja nie możemy się doczekać premiery i z pewnością na naszym portalu pojawi się recenzja tej książki pt. “Teoria Konspiracji”!

 

———-
Autor artykułu:
Kamil Szynal 
Licealista, bloger, pasjonata historii najnowszej i rekonstruktor historyczny. Redaktor portalu M jak Małopolska i Sucha24.
 

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.