Maria Sajdak Małopolskim Asem Sportu ’21

W ostatnich dniach, w auli krakowskiej AWF odbył się finał plebiscytów „10 Asów Małopolski” i „Najpopularniejszy Sportowiec Małopolski Roku 2021”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek Witold Kozłowski. Województwo Małopolskie było Partnerem Gali.

Maria Sajdak została w 2021 roku wicemistrzynią olimpijską w czwórce podwójnej na igrzyskach w Tokio. Wioślarka reprezentująca AZS AWF Kraków zwyciężyła w plebiscycie Dziennika Polskiego „10 Asów Małopolski”. Tuż za nią znaleźli się szachista Jan Krzysztof Duda i Róża Kozakowska, lekkoatletka z niepełnosprawnością.

Statuetkę „Małopolski AS Sportu” oraz cztery wyróżnienia wręczył wicemarszałek Józef Gawron.

Plebiscyt „10 Asów Małopolski” ma swoją uznaną renomę i rozpoznawalną markę w regionie, zwłaszcza wśród miłośników sportu. Wpisuje się też znakomicie w strategię wzmacniania wizerunku sportowej marki Małopolska. To jedno z ważnych zadań samorządu województwa, zwłaszcza przed zbliżającymi się wielkimi krokami III Igrzyskami Europejskimi, zaplanowanymi w naszym regionie w 2023 roku – ocenił wicemarszałek Józef Gawron.

Bieżąca edycja plebiscytu za rok 2021 była już 30. w  historii organizacji tego wydarzenia. Plebiscyt organizowany od wielu lat przez Dziennik Polski jest najbardziej prestiżowym rankingiem sportowym w Małopolsce. Głosami czytelników nagradzani są nie tylko zawodnicy, trenerzy, drużyny ale ludzie sportu wszystkich dyscyplin i wszystkich szczebli. Nagradzani w ten sposób są wysiłki wszystkich zawodników, reprezentujących Małopolskę w dyscyplinach indywidualnych oraz drużynowych.

Dotychczas wśród laureatów „10 Asów Małopolski” znalazły się takie gwiazdy światowego sportu jak Robert Korzeniowski, Justyna Kowalczyk, Robert Kubica, Agnieszka Radwańska, Rafał Majka, Kamil Stoch czy Dawid Kubacki.

Dodatkowe wyróżnienia Witolda Kozłowskiego, marszałka województwa małopolskiego zostały przyznane Róży Kozakowskiej, Annie  Lisowskiej, Natalii Kałuckiej i Janowi Krzysztofowi Dudzie.

Wyniki plebiscytu „10 Asów Małopolski”:

 1. Maria Sajdak (AZS AWF Kraków) – wioślarstwo

W sierpniu 2021 roku osiągnęła najcenniejszy sukces w karierze, zdobywając srebrny medal igrzysk olimpijskich w czwórce podwójnej. To właśnie krakowianka i jej trzy partnerki stanęły na podium w Tokio jako pierwsze spośród wszystkich reprezentantów Polski na najważniejszych zawodach przełożonych z 2020 roku.

 1. Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka) – szachy

5 sierpnia 2021 roku, jako pierwszy Polak w historii, wygrał Puchar Świata FIDE (Soczi). To największy sukces w karierze 23-latka, która od dawna jest pełna wyczynów. W półfinale pokonał mistrza świata Norwega Magnusa Carlsena, a w finale Rosjanina Siergieja Karjakina, zapewniając sobie udział w turnieju pretendentów do tytułu mistrza świata, czego nie dokonał wcześniej żaden szachista z naszego kraju.

 1. Róża Kozakowska (TZSN Start Tarnów) – paralekkoatletyka

Na rozgrywanej w sierpniu paraolimpiadzie zdobyła złoty medal, a zarazem pobiła rekord świata w rzucie maczugą (28,74 m). Co więcej, w Tokio zdobyła jeszcze jeden medal – srebrny w pchnięciu kulą (kategoria F32) – i to także z rekordowym wynikiem (7,37 m; w trakcie rywalizacji został on poprawiony przez rywalkę z Ukrainy). Walcząc z genetyczną wadą krwi, chorując na endometriozę i neuroboreliozę stawowo-mózgową po ukąszeniu przez kleszcza ma ogromne problemy z poruszaniem się, ale wykazuje się niesamowitym hartem ducha.

 1. Kamil Stoch (KS Eve-nement) – skoki narciarskie

Polski skoczek wszech czasów. Został zwycięzcą 69. Turnieju Czterech Skoczni, wygrywając w styczniu 2021 roku konkursy w Innsbrucku i Bischofshofen. Zwyciężył również kilka dni później w Titisee-Neustadt, kończąc pucharowy sezon w sumie z dziewięcioma miejscami na podium i z 3. miejscem w klasyfikacji generalnej. W mistrzostwach świata w Oberstdorfie zdobył wraz z drużyną brązowy medal. W sezonie 2021/2022 zajął 3. miejsce w Klingenthal.

 1. Katarzyna Niewiadoma (grupa Canyon-SRAM) – kolarstwo szosowe

27-letnia zawodniczka z Ochotnicy Dolnej zdobyła brąz mistrzostw świata elity w Belgii. Dzielnie walczyła także o medal na mistrzostwach Europy w Trydencie, zajmując 4. lokatę oraz na igrzyskach w Tokio i kończąc wyścig ze startu wspólnego na 14. pozycji.

 1. Maryna Gąsienica-Daniel (TS Wisła Zakopane) – narciarstwo alpejskie

W lutowych mistrzostwach świata w Cortinie d’Ampezzo zajęła 6. pozycję w slalomie gigancie, 8. w gigancie równoległym i 12. w superkombinacji. Jest pierwszą polską alpejką od czasów sióstr Tlałek, która wtargnęła do pierwszej dziesiątki zawodów Pucharu Świata.

 1. Dawid Kubacki (TS Wisła Zakopane) – skoki narciarskie

W ramach Turnieju Czterech Skoczni 2020/ 2021 zwyciężył w Garmisch-Partenkirchen i zajął trzecie miejsce w Innsbrucku. W dwóch pozostałych konkursach zajmował 15. lokaty i zakończył turniej na trzecim stopniu podium. W innych zawodach Pucharu Świata wielokrotnie wskakiwał do pierwszej „10”. W mistrzostwach świata w Oberstdorfie zajął 5. miejsce na skoczni normalnej i 15. na dużej, a w konkursie drużynowym (wraz z Kamilem Stochem, Piotrem Żyłą i Andrzejem Stękałą) wywalczył brązowy medal.

 1. Krystian Kapłon (Wisła Kraków) – amp futbol

Grając w barwach Wisły Kraków, która od jesieni 2020 roku prowadzi sekcję amp futbolu jako spadkobierca tradycji Husarii, został mistrzem Polski i wybrano go MVP całego sezonu AMP Ekstraklasy (zarazem wicekról strzelców, drugi najlepszy asystent i drugi zawodnik w klasyfikacji kanadyjskiej). Teraz przed nim i całą drużyną „Białej Gwiazdy” występ w Lidze Mistrzów. Pochodzący z Białki Tatrzańskiej 20-letni zawodnik jest także jednym z najbardziej wartościowych piłkarzy reprezentacji Polski, która podczas wrześniowych mistrzostw Europy w Krakowie sięgnęła po brązowy medal, pokonując w meczu o 3. miejsce faworyzowaną drużynę Rosji.

9. Anna Lisowska (YMCA Kraków) – karate kyokushin

W tym roku po raz drugi w karierze została mistrzynią świata (w Krakowie), powtarzając sukces z 2014 roku (Tokio) i po raz pierwszy zostając mistrzynią Europy (w Świnoujściu). Do tego dorzuciła tytuł wicemistrzyni Polski (w Zamościu). Wszystkie te sukcesy osiągnęła w kategorii kata, czyli w formach.

 1. Natalia Kałucka (KU AZS PWSZ Tarnów) – wspinaczka sportowa

Mistrzyni świata we wspinaczce na czas. 19-letnia tarnowianka sprawiła sensację, wygrywając zawody w Moskwie. W drodze do złota pokonała swoją siostrę bliźniaczkę Aleksandrę, która zajęła 10. lokatę, a w półfinale mistrzynię świata z 2018 i 2019 roku, Aleksandrę Mirosław.

Odkrycie Roku

Jakub Pietrusa (UKS bieganie.pl Stryszawa) – lekkoatletyka

Wraz z kolegami z reprezentacji 19-latek zdobył brązowy medal w sztafecie 4×100 m na mistrzostwach świata juniorów w Nairobi (Polacy w półfinale ustanowili rekord Europy czasem 38,90 s). W biegu na 200 m awansował do finału i zajął w nim 8. miejsce. Taką samą lokatę zajął podczas mistrzostw Europy w biegu na 100 m w Tallinnie (czwarty w sztafecie 4×100 m). W halowych mistrzostwach Polski U-20 w Toruniu zdobył złoto na 60 m, bijąc rekord życiowy wynikiem 6,78 s. W gronie seniorów na tym dystansie był 5. W lipcu podczas mistrzostw kraju juniorów na otwartym stadionie w Lublinie pobił rekord Polski juniorów U-20 wynikiem 10,32 s.

Trener Roku

Marek Dragosz – trener kadry amp futbolu

Krakowianin, jako selekcjoner reprezentacji w amp futbolu, doprowadził polską drużynę narodową do brązowego medalu mistrzostw Europy. Na co dzień jest dyrektorem sportowym Pogoni Kraków, w której jego najnowszą inicjatywą jest uruchomienie sekcji amp futbolu dla dzieci. Jest trenerem UEFA A, specjalistą od treningu bramkarskiego. Jako specjalista od treningu bramkarskiego z licencją UEFA A założył fundację „Keepers Foundation”, która wspiera dzieci z ubogich rejonów na całym świecie.

As Honorowy

Jan Balachowski – lekkoatletyka

Urodzony w 1948 roku w Krakowie, reprezentował Cracovię i Wawel, absolwent AWF Kraków. Halowy mistrz Europy w biegu na 400 m w 1969 roku (Belgrad) i brązowy medalista w 1968 roku (Madryt), wielokrotny medalista w hali i na otwartym stadionie w sztafecie 4×400 m, która należała do światowej czołówki. 23-krotny reprezentant Polski, dwukrotny olimpijczyk (Meksyk 1968 – ćwierćfinał 400 m, 4. miejsce w sztafecie; Monachium 1972 – 5. miejsce w sztafecie), rekordzista kraju. Uznany trener, działacz (prezes UKS Olimpic), wieloletni pedagog. Członek Rady Seniorów KS Cracovia.

Laureaci plebiscytu „Najpopularniejszy Sportowiec Małopolski Roku 2021” w poszczególnych powiatach:

 • bocheński: Karolina Kokoszka, Bartosz Szpisak, Bartłomiej Hołyst, Błyskawica Proszówki
 • brzeski: Karolina Zając, Tomasz Kita, Szczepan Goryczko, AP Champions Brzesko
 • krakowski: Anna Nowak, Bartosz Gaweł, Cheerleaders Unique
 • chrzanowski: Marcin Skoczylas, Ariel Środa, AB Libiąż
 • dąbrowski: Wojciech Lizak
 • gorlicki: Paulina Piksa, Gabriela Gurba, Karol Kusiak, Wojciech Koszyk, Automobilklub Biecki
 • limanowski: Aleksandra Kożuch, Fundacja AP Mam Talent
 • miechowski: Joanna Piątek
 • myślenicki: Julia Komenotrus, Brajan Świder, Tomasz Wątorek, Victoria Dance Studio
 • nowotarski: Wiktoria Froncz, Adrian Szynka, Małgorzata Wojdyła, Podhalańskie Towarzystwo Żeglarskie
 • olkuski: Aleksandra Miska, Szymon Tokarz, Czesław Łaksa, UKS Judo Wolbrom
 • oświęcimski: Julia Michałowska, Mateusz Mamcarz, Jadwiga Zieleńska-Starzec, BJJ Factory Oświęcim
 • proszowicki: Sylwia Sendek, Konrad Komenda, Konrad Tyrpuła, Nadwiślanka Nowe Brzesko
 • suski: Czwartunio Team
 • tatrzański: Aleksandra Michalik, Konrad Kaleta, Stanisław Stachoń-Goł, Wartkie Zbóje
 • wadowicki: Marika Kudra, Dawid Banaś, Eryk Węgiel, AKF Wisła Brzeźnica
 • nowosądecki: Gabriela Migda, Dawid Pietrzkiewicz, Ireneusz Gryboś, Dunajec Nowy Sącz
 • wielicki: Maria Cybula, Konrad Adamczyk, KS Batory Wola Batorska; tarnowski i miasto Tarnów: Kinga Lowe, Jacek Brzeziński, Adam Wójcik, Bruk Bet Termalica Nieciecza juniorzy młodsi
 • Kraków: Adrianna Kąkol, Alex Borucki, Michał Guja, Wawel Kraków sekcja kobieca. Talent Roku: 1. Adrian Czuba, 2. Nelly Czyż, 3. Kacper Rydzoń.

Nagrody wojewódzkie:

 • kobieta sportowiec: 1. Kąkol, 2. Lowe, 3. Michałowska
 • sportowiec: 1. Pietrzkiewicz, 2. Brzeziński, 3. Mamcarz
 • trener: 1. Węgiel, 2. Gryboś, 3. Guja
 • drużyna: 1. Wawel Kraków, 2. Mam Talent Limanowa, 3. Wisła Brzeźnica.

Bycie sportowcem to ciężka profesja. Obok umiejętności sportowych trzeba wypracować takie cechy charakteru jak organizacja dnia, żywienie i mnóstwo innych reżimów, które dla mnie – nieuprawiającego sport – są nieosiągalne. Nasi laureaci są wzorem piękna i postaw dla dzieci i młodzieży. Gratuluję i życzę kolejnych sukcesów – podsumował wicemarszałek Józef Gawron.

Wyboru „10 Asów Małopolski” oraz Trenera Roku i Odkrycia Roku dokonała kapituła, która brała pod uwagę osiągnięcia sportowe w roku 2021. Kapitułę 10 Asów Małopolski tworzą przedstawiciele redakcji „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”:

 • Wojciech Mucha – redaktor naczelny;
 • Krzysztof Kawa – kierownik działu sportowego;
 • Bartosz Karcz – z-ca kierownika działu sportowego;
 • honorowi goście:
  • prof. Andrzej Klimek – rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, patron plebiscytu
  • Robert Korzeniowski – najbardziej utytułowany polski sportowiec pod względem liczby zdobytych tytułów mistrza olimpijskiego (cztery złote medale), trzykrotny mistrz świata i dwukrotny mistrz Europy, rekordzista świata w chodzie sportowym
  • dr Marcin Nowak – szef misji olimpijskiej Tokio 2020 i Pekin 2022, dyrektor działu współpracy międzynarodowej i projektów sportowych PKOl., były mistrz Polski w biegu na 100 m, srebrny i brązowy medalista ME w sztafecie, olimpijczyk z Sydney i Pekinu

Sekretarzem plebiscytu jest Jan Otałęga, były wieloletni kierownik działu sportowego Dziennika Polskiego.

fot. Krzysztof Kawa (Polska Press)

źródło: www.malopolska.pl

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.