SmOCZY finał WOŚP w Krakowie

Wczoraj 30. raz zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem finał WOŚP poświęcony był okulistyce dziecięcej. A jeśli dzięki sprzętowi leczone będą oczy, to krakowski finał musiał być bardzo smOCZY.

2,5 tys. wolontariuszy z siedmiu krakowskich sztabów, specjalnie skomponowany hejnał krakowskiej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, niesamowite aukcje i gorące wydarzenia rozgrzały wczoraj Kraków do czerwoności. Tak w skrócie można by podsumować 30. finał WOŚP w Krakowie.

Jubileuszowy finał orkiestry został uświetniony nowym hejnałem krakowskiego WOŚP. „Hey now! Help now! Czyli Rock’n’rollowa Orkiestra Krakowskiej Pomocy” stworzony został przez zespół HellHaven. Powstał on z połączenia hejnału z wieży Mariackiej z tradycyjnym hymnem WOŚP. Utworu można posłuchać tutaj.

„Jednoczymy Kraków dla dzieciaków” to hasło, które coraz mocniej przebija się do świadomości krakowian. W ostatnią niedzielę stycznia do orkiestrowego grania, którego znakiem rozpoznawczym jest czerwone serduszko dołączyły władze Krakowa, spółki miejskie, przedsiębiorcy, firmy, instytucje i organizacje.

Pomimo trudnych warunków związanych z pandemią Covid-19 i rosnącej liczby zachorowań, krakowianie jak co roku mocno zaangażowali się we wspólne orkiestrowe granie. Pokazuje to, że w finałach WOŚP chodzi nie tylko o wymiar finansowy, ale również bycie razem i wspólne tworzenie dobra.

Wśród krakowskich wolontariuszy WOŚP znaleźli się Robert Makłowicz, Maciej Stuhr, Grzegorz Turnau, Anna Dymna, Mateusz Janicki oraz pochodzący z Krakowa politycy.

Krakowskie sztaby WOŚP przed tegorocznym finałem były zasypywane przez darczyńców fantastycznymi darami, które wciąż jeszcze można licytować.

Wśród najciekawszych i bardzo nietypowych darów przekazanych na licytację znalazła się replika dzwonu Zygmunta, podarowana przez prezydenta miasta. Wśród darów od znanych krakowian i związanych z z miastem instytucji znalazły się też obraz Andrzeja Mleczki, zaproszenie do winnicy Grzegorza Turnaua, smok od Fundacji im. Bronisława Chromego. Liczne pamiątki przekazali też krakowscy sportowcy i kluby sportowe.

Do nietypowych darów zaliczyć można też fragment meteorytu, który spadł na ziemię 75 lat temu, zwiedzanie walcowni w krakowskiej hucie, spotkania z pszczołami, alpakami czy znanymi osobistościami, a wśród nich znaleźli się rektor UJ prof. Jacek Popiel, himalaista Krzysztof Wielicki, bilety VIP na koncerty Sanah, trening z kierowcą wyścigowym Karolem Baszem, czy mistrzynią kuchni Jolantą Kleser.

Zachęcamy do wsparcia krakowskich aukcji WOŚP. Są dostępne tutaj.

Jeśli nie mieliście możliwości uczestnictwa w wydarzeniach 30. finału WOŚP w Krakowie, zapraszamy do zaglądnięcia tutaj

WOŚP w Krakowie w liczbach

  • w 2021 roku dzięki krakowskim sztabom na konta orkiestry trafiło przeszło 2,8 mln zł, zaś w ostatnich dziesięciu latach kwota ta przebiła 18 mln zł
  • do krakowskich szpitali i różnego rodzaju placówek w ciągu niemal trzydziestoletniej historii działania Fundacji WOŚP trafił sprzęt medyczny o łącznej wartości 46 759 889,82 zł

Jaki będzie wynik finansowy zbiórki tym razem, dowiemy się już wkrótce.

fot. Bogusław Świerzowski/Krakow.pl

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.