Z dniem dzisiejszym wchodzi w życie nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta ograniczająca omijanie zakazu handlu przez sieci sklepów, które podpisywały umowy z firmami kurierskimi i pocztowymi, umożliwiając w swoich placówkach odbiór przesyłek.

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, w niehandlowe niedziele duże sklepy zatrudniające pracowników nie będą mogły działać pod pretekstem świadczenia usług pocztowych, jeśli uzyskiwane przez nie z tego tytułu przychody nie będą stanowić 40% przychodów danej placówki.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Przewidziano w niej również katalog 32 wyłączeń. Zgodnie z ustawą zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, cukierni, lodziarni, stacji paliw płynnych, kwiaciarni, sklepów z prasą oraz kawiarni. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy jego uporczywym łamaniu możliwa jest kara ograniczenia wolności.

Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w ciągu roku. Są to: ostatnia niedziela stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz w niedzielę przed Wielkanocą.