Lokalna uchwała antysmogowa dla Myślenic

Gmina Myślenice chce dołączyć do innych małopolskich gmin, które na mocy przyjętych uchwał wprowadzają od 2030 roku całkowity zakaz palenia węglem. Zarząd Województwa Małopolskiego skierował w ostatnim czasie do konsultacji społecznych projekt lokalnej uchwały antysmogowej. Teraz losy uchwały leżą w rękach mieszkańców.

Coraz więcej samorządów w Małopolsce decyduje się na podejmowanie odważnych kroków w walce o czyste powietrze. Zgodnie z zapisami Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, na wniosek zainteresowanych gmin możliwe jest przyjęcie lokalnych uchwał antysmogowych. Najważniejszym założeniem lokalnych uchwał antysmogowych jest całkowite odejście od węgla od 2030 roku.

W gminie Myślenice już od 1 lipca 2022 roku nie będzie możliwe instalowanie nowych kotłów węglowych. Od początku 2023 roku zostaną natomiast zaostrzone wymagania w zakresie emisji dla nowo instalowanych kotłów, kominków i ogrzewaczy na drewno i pelet. Lokalna uchwała nadal zobowiązuje samorządy do przestrzegania terminów wymiany źródeł ciepła określonych już w uchwale antysmogowej dla Małopolski. Oznacza to, że na wymianę kopciucha pozostaje tylko czas do końca roku.

W trosce o zdrowie i komfort życia mieszkańców samorząd Myślenic podejmuje zdecydowane kroki w walce o czyste powietrze. W 2021 roku na wymianę starych źródeł ogrzewania gmina przeznaczyła w ramach lokalnego programu dotacyjnego blisko 2 mln zł na wymianę starych źródeł ogrzewania. Myślenice są również wysoko notowane w rankingu wymiany starych kotłów w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. W połączeniu z gminnym programem dofinansowań i ulgą termomodernizacyjną, pozwoliło to wielu domostwom na pokrycie 100% kosztów inwestycji. W wymianie trujących kotłów wspiera mieszkańców trzech Ekodoradców zatrudnionych przez gminę. Doradzają oni w wyborze ekologicznego źródła ogrzewania i oferują pomoc w wypełnieniu wniosku o dofinansowanie. Myślenice inwestują również w odnawialne źródła energii – budują farmy fotowoltaiczne, tworzą magazyny energii i wspierają osoby dotknięte ubóstwem energetycznym. Dzięki temu są liderem klastra energii „Eko Energia – Klaster Energii Ziemi Myślenickiej”.

Urząd Marszałkowski zachęca do zapoznania się z projektem uchwały dostępnej na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w dziale Konsultacje Społeczne oraz pod adresem https://powietrze.malopolska.pl/konsultacje/. Dokumenty do wglądu znajdują się również w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Kraków, ul. Królewska 56. Opinie i uwagi do projektu uchwały można zgłaszać do 28 lutego br. za pomocą formularza internetowego lub w formie pisemnej na adres Departament Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków.

Źródło: malopolska.pl

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.