Wysoki mandat dla pirata drogowego w powiecie dąbrowskim

Sporo kosztowała podróż mieszkańca powiatu gorlickiego przez miejscowość Żelazówka w powiecie dąbrowskim. W obszarze zabudowanym przekroczył prędkość o 67 km/h. Funkcjonariusze nałożyli na pirata drogowego mandat w wysokości 2000 złotych oraz 10 punktów karnych. Co najważniejsze, stracił również prawo jazdy na najbliższe trzy miesiące. 

Mimo licznych apeli do kierowców o zachowanie zdrowego rozsądku i jazdę z dozwoloną prędkością, wciąż zdarzają się kierujący, którzy w rażący sposób łamią przepisy ruchu drogowego. W piątek (04.02.br.) policjanci dąbrowskiej drogówki przeprowadzali pomiar prędkości pojazdów poruszających się drogą krajową nr 73 w miejscowości Żelazówka. Około godziny 19.00. zatrzymali do kontroli forda, którego 29-letni kierujący w obszarze zabudowanym przekroczył prędkość o 67 km/h. W tym przypadku „pirat drogowy” otrzymał mandat karny w wysokości 2000 zł oraz 10 punktów karnych. Mieszkaniec powiatu gorlickiego stracił również prawo jazdy na okres 3 miesięcy.

Policjanci przypominają. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wysokości mandatów karnych za przekroczenie prędkości:

– o 31 – 40 km/h skutkuje mandatem karnym w wysokości 800 zł oraz 6 pkt karnymi,

– o 41 – 51 km/h – to 1000 zł oraz 8 pkt karnych,

– o 51 – 60 km/h – 1500 zł oraz 10 pkt karnych,

– o 61 – 70 km/h – 2000 zł oraz 10 pkt karnych,

– o 71 km/h i więcej – 2500 zł oraz 10  pkt karnych.

Ponadto w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym powyżej 50 km/h kierującemu zostaje zatrzymane prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Jeżeli, pomimo utraty prawa jazdy, taka osoba nadal będzie poruszała się samochodem i zostanie zatrzymana do kontroli drogowej, okres zatrzymania prawa jazdy wydłuży się do sześciu miesięcy. Jeśli to nadal nie zniechęci kierowcy, ryzykuje on utratą uprawnień i ponownym przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy.

źródło: Małopolska Policja

Skomentuj post

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.